Erozija zuba izaziva intenzivan bol kada popijete nešto hladno, ili zagrizete nešto tvrdo. Kako bi se izbegle dalje komplikacije ovog dentalnog problema, važno je blagovremeno prepoznavanje i lečenje. U nastavku teksta pročitajte sve o uzrocima, simptomima, kao i tretmanima zubne erozije.

Šta je erozija zuba?

Erozija zuba predstavlja gubitak strukture zuba, kao rezultat hemijskog rastvaranja zubne gleđi kiselinama koje nisu bakterijskog porekla. Kiseline mogu doći iz hrane i pića koje unosimo, ili iz želudačne kiseline. Kada je gleđ erodirana, dolazi do osetljivosti, karijesa i drugih zubnih problema.

Šta izaziva eroziju zuba?

Zubna erozija nastaje kada kisele supstance troše zubnu gleđ. Kiselina može biti rezultat čestog konzumiranja kisele hrane i pića, kao što su citrusno voće, bezalkoholna pića i voćni sokovi. Eroziju takođe uzrokuju prejako četkanje zuba četkicom sa čvrstim vlaknima, suva usta, kao i bruksizam.

Najčešći uzorci erozije zuba su:

  • Stalni unos kisele hrane i pića: kisela hrana i pića mogu omekšati zubnu gleđ, čineći je na taj način osetljivom i podložnom procesu erodiranja. 
  • Suva usta: pljuvačka pomaže u zaštiti zuba od erozije čisteći zube od štetnih bakterija. Ako patite od problema suvih usta, veća je verovatnoća da ćete biti u opasnosti od problema sa erozijom zuba.
  • Škrgutanje zubima: škripanje zubima, ili bruksizam, može dovesti do velikog pritiska na zube, i istrošiti gleđ koja zube čuva od erozije i ostalih dentalnih oštećenja.

Kako prepoznati zubnu eroziju?

Zubna erozija može da se prepozna po žućkastom ili providnom izgledu zuba usled gubitka zubne gleđi. Takođe možete videti male rupice ili pukotine na zubima. Erozija zuba takođe može izazvati osetljivost zuba na toplotu, hladnoću ili slatkiše. U težim slučajevima, zub može poprimiti zaobljen oblik.

Šta je klinasta erozija zuba?

Klinasta erozija je vrsta erozije zuba koja se javlja na mestu gde se spajaju desni i zubi. Karakteriše je zarez u obliku slova V koji se formira na površini zuba, obično na premolarima ili molarima, a uzrokovana je raznim faktora poput kisele hrane i pića, abrazije četkicom za zube i bruksizmom.

Koju pastu za zube koristiti kod klinaste erozije?

Kada je u pitanju klinasta erozija, izaberite pastu koja je nežna prema zubima i koja neće dodatno oštetiti gleđ. Potražite zubnu pastu koja je posebno formulisana za osetljive zube i koja sadrži fluor za jačanje gleđi. Izbegavajte jako abrazivna ili kisela sredstva, koja mogu pogoršati eroziju.

Kako sprečiti eroziju zuba?

Da biste sprečili eroziju zuba, izbegavajte gazirana pića, slatke i kisele grickalice. Pijte puno vode kako biste neutralisali kiselinu u ustima, koristite četkicu sa mekim vlaknima, pastu za zube sa fluorom, i razmislite o korišćenju štitnika za zube ako imate problem sa škrgutanjem zubima.

Dentalna erozija može da se spreči sledećim metodama:

  • Uravnoteženu ishranu: uravnotežena, zdrava ishrana sa puno voća, povrća i celih žitarica može pomoći u jačanju zubne gleđi i smanjenju rizika od erozije zuba.
  • Izbegavanje kiselih namirnica: kiselina iz hrane trajno oštećuje zubnu gleđ čineći je podložnom karijesu i drugim oboljenjima. Ipak, ako ste u nemogućnosti da izbegnete kiselu hranu i piće, pokušajte da ih konzumirate uz obroke i posle toga detaljno operite zube.
  • Korišćenje žvakaćih guma bez šećera: žvake bez šećera mogu pomoći u povećanju protoka pljuvačke i smanjenju šanse za nastanak suvih usta.
  • Nošenje štitnika za zube: ako škrgućete zubima, ili stiskate vilicu, nošenje štitnika za usta može pomoći u zaštiti zuba od pritiska i nastanka erozije.
  • Redovno posećivanje stomatologa: poseta zubaru svakih šest meseci radi čišćenja i pregleda može značajno pomoći u otkrivanju, a samim tim i sprečavanju nastanka zubne erozije.

Kako lečiti zubnu eroziju?

Lečenje erozije zuba zavisi od težine oštećenja. U blagim slučajevima, promene u ishrani i oralnoj higijeni dovoljne su da uspore ili zaustave dalju eroziju. Pri većem oštećenju, da bi se zub vratio u oblik i funkciju, mogu biti neophodne fasete, krunice ili implanti, dok je u teškim oblicima nužna ekstrakcija.

Najčešći oblici lečenja erozije zuba podrazumevaju:

  • Tretman fluorom: fluorid je mineral koji pomaže u remineralizaciji zubne gleđi, čineći je jačom i otpornijom na napade kiseline. Stomatolog može preporučiti tretmane fluorom u obliku gela, ispiranja, ili lakova.
  • Lepljenje: lepljenje je procedura u kojoj stomatolog nanosi smolu boje zuba na zahvaćene zube, kako bi ih ponovo spojio da budu zajedno. Ovo može pomoći da se poboljša izgled i kvalitet zuba koji su erodirani kiselinom.
  • Krunice: u slučajevima teške erozije, stomatolog može preporučiti krunice, ili kapice koje pokrivaju ceo zub. Krunice mogu pomoći da se osnovni zub zaštiti od daljeg oštećenja, kao i da se povrati prvobitni izgled zuba.
  • Prevencija: najbolji način lečenja dentalne erozije je da se spreči da se ona desi. To možete učiniti izbegavanjem kisele hrane i pića, redovnim pregledima, kao i svakodnevnom oralnom higijenom. 

Erozija zuba i važnost prevencije

Ukratko, erozija zuba je ozbiljan problem koji može dovesti do mnogih nelagodnih komplikacija. Sa druge strane, uz odgovarajuću negu, prevenciju i lečenje, moguće je izbeći sve negativne posledice i poboljšati svoje oralno zdravlje. Zato pažljivo brinite o zubima, zakažite redovne preglede i postignite holivudski osmeh - hollywood smile!

Podelite vaše mišljenje!

Šta mislite o ovoj temi?


Komentari (0)
whatsapp icon
Osmeh kakav ste oduvek želeli za samo 7 dana.

Zakažite pregled, i Marco će vam se javiti u najkraćem roku!

whatsapp iconBesplatan hotel
whatsapp iconBesplatan prevoz sa i do aerodroma