Svako ko je bar jednom doživeo osetljivost zuba zna koliko neprijatan može biti osećaj kada hladan ili topao napitak izazove oštar, probadajući bol.

Osetljivost na temperaturne promene često ukazuje na određene probleme sa zubima, ili desnima, ali na sreću, većina tih problema može biti rešena blagovremenom stomatološkom intervencijom, ili primenom posebnih sredstava za negu zuba.

U nastavku teksta detaljno ćemo istražiti koji su najčešći uzroci bola zuba na toplo i hladno, kako možete da ublažite ovaj stomatološki problem, i u kojim situacijama treba da potražite pomoć stomatologa.

Šta predstavlja osetljivost zuba?

Osetljivost zuba (dentinska preosetljivost) je stanje u kojem se javlja oštar, iznenadni bol, ili nelagodnost kao reakcija na različite spoljašnje nadražaje.

To su uglavnom hladni, topli, kiseli ili slatki napici i hrana, a ponekad se bol javlja čak i na dodir, ili na pritisak. Obično traje kratko, ali može biti intenzivan i veoma neprijatan.

Nastaje kada dođe do oštećenja ili istanjenja zaštitnog sloja zuba – gleđi, ili kada dođe do povlačenja desni, zbog čega se izlaže osetljiviji deo zuba, poznat kao dentin.

Upravo kroz sitne kanaliće u dentinu nadražaji dospevaju do nervnih završetaka unutar zuba, izazivajući kratkotrajan, ali veoma izražen osećaj bola.

Osetljivost često može biti prvi znak problema sa zdravljem usne duplje i zahteva adekvatnu negu i blagovremenu stomatološku intervenciju.

Bol zuba na hladno – koji su uzroci?

Bol zuba na hladno može da ukazuje i na prisustvo skrivenog karijesa, naprsnuće zuba ili oštećenje postojeće plombe, što često nije odmah primetno.

Karijes između zuba ili ispod postojeće plombe ponekad prolazi neopaženo, sve dok oštećenje ne prodre do dubljih slojeva zuba, kad izaziva izraženiju reakciju na hladno.

Slično tome, sitne pukotine ili naprsnuća u gleđi omogućavaju hladnim nadražajima da dopru do osetljivog dentina, čime se javlja kratkotrajan, ali oštar bol. Vaš stomatolog može da prepozna uzrok i da vam pomogne u rešavanju ovog neprijatnog problema.

Muškarac ima oštar bol u zubu dok jede sladoled.

Povlačenje desni kao uzrok osetljivosti zuba na hladno

Jedan od čestih razloga osetljivosti zuba na hladno jeste povlačenje desni, ili povlačenje desni.

Kada se desni povuku, koren zuba ostaje nezaštićen, pa hladna hrana ili piće direktno dolaze u kontakt sa dentinom. Dentin je sloj ispod zubne gleđi koji sadrži kanale do nervnih završetaka, što izaziva bolnu reakciju.

Povlačenje može biti posledica agresivnog pranja zuba ili upotrebe tvrde četkice, ali može ga uzrokovati gingivitis ili starenje.

Ukoliko primetite povlačenje desni, veoma je važno da reagujete na vreme kako biste izbegli dalje komplikacije poput parodontopatije ili gubitka zuba, kada bi eventualno idealno rešenje bili zubni implanti.

Erozija zubne gleđi – čest razlog osetljivosti na hladne nadražaje

Zubna erozija predstavlja trošenje zubne gleđi usled dejstva kiselina iz hrane i pića, kao i želudačne kiseline kod refluksa ili čestog povraćanja.

Kada se gleđ ošteti, dentin ponovo ostaje izložen, što dovodi do pojačanog bola prilikom kontakta sa hladnim nadražajima.

Erozija zuba može da se smanji - izbegavajte preteranu konzumaciju kiselih napitaka, poput gaziranih sokova, limunade i vina, a preporučljivo je da nakon takvih pića odmah isperete usta vodom.

Osetljivost i bol zuba nakon postavljanja plombe

Iako deluje nelogično, bol na hladno može se javiti odmah nakon postavljanja nove plombe..

To se obično događa ako plomba nije savršeno prilagođena zubu, ili ako je nerv unutar zuba blizu površine. Na sreću, ova vrsta bola najčešće prolazi za nekoliko dana, čim se zub navikne na novu plombu.

Ukoliko potraje duže od nedelju dana, neophodna je kontrola kod stomatologa.

Bol zuba na hladno posle popravke - očekivana reakcija i znaci za uzbunu

Bol nakon popravke zuba, bilo da se radi o plombiranju, postavljanju navlake za zube ili drugim stomatološkim zahvatima, česta je pojava.

Uzrok može biti osetljivost nerva na samom mestu intervencije, ili nešto dublja intervencija koja je dovela do iritacije nerva.

Ukoliko bol traje duže od nekoliko dana ili se intenzivira, potrebno je da se javite stomatologu, jer postoji mogućnost razvoja sekundarne infekcije, ili drugih komplikacija.

Osetljivost zuba na hladno zbog karijesa

Karijes je jedan od najčešćih razloga zbog kojeg se javlja bol pri kontaktu sa hladnim pićima i hranom.

Kada se karijes razvije, bakterije prodiru kroz zubnu gleđ, oštećuju dentin i približavaju se zubnom nervu. Takva oštećenja dovode do oštre reakcije na hladno.

Karijes se rešava blagovremenim stomatološkim lečenjem, plombiranjem, a ukoliko se zanemari, može da dovede do težih posledica, poput pulpita ili gangrene zuba.

Stomatolog pokazuje pacijentu gde tačno dolazi do bola u zubu.

Kako smanjiti osetljivost zuba na hladno?

Ako imate problem sa osetljivim zubima, postoji nekoliko praktičnih saveta i rešenja koji vam mogu pomoći da smanjite bol i neprijatnost:

  • Korišćenje paste za osetljive zube: specijalizovane paste za zube zatvaraju mikroskopske kanaliće u dentinu i smanjuju kontakt nerva sa spoljašnjim nadražajima.
  • Upotreba meke četkice: ne koristite tvrde četkice i izbegavajte prejak pritisak prilikom pranja zuba, jer time sprečavate dalje povlačenje desni.
  • Fluoriranje zuba: redovni stomatološki pregledi sa tretmanima fluoridacije pomažu u jačanju gleđi i smanjenju osetljivosti.
  • Izbegavanje preterano hladnih napitaka i hrane: ako imate izražen problem sa osetljivošću zuba i desni, izbegavajte ledena pića, ili ih pijte kroz slamčicu.

Za trajno rešavanje problema, neophodno je da redovno posećujete stomatologa, a detaljan pregled može da utvrdi tačan uzrok problema i da odredi adekvatnu terapiju.

Bol zuba na toplo - kako nastaje, šta znači i kako se leči?

Za razliku od osetljivosti zuba na hladno, koja često ukazuje na spoljašnje probleme, kao što su oštećena gleđ ili povlačenje desni, bol zuba na toplo obično signalizira ozbiljnije stanje koje se javlja unutar samog zuba ili korena.

U većini slučajeva, reakcija na toplu hranu i piće je znak infekcije ili upalnog procesa u dubokim tkivima zuba, i zahteva što raniju intervenciju stomatologa.

Ignorisanje ovog simptoma može da dovede do komplikacija, kao što su teže infekcije, gubitak zuba, ili čak širenje upale na okolna tkiva.

Evo detaljnijeg objašnjenja nekoliko najčešćih uzroka bola pri kontaktu sa toplim nadražajima, kao i preporuke za njihovo rešavanje:

Osetljivost na toplotu kao simptom upale zubnog nervnog tkiva (pulpitisa)

Pulpitis predstavlja zapaljenje pulpe – unutrašnjeg mekog tkiva zuba koje sadrži krvne sudove i nervne završetke.

Kada bakterije, najčešće usled dubokog karijesa, oštećenja plombe ili naprsnuća zuba, dopru do zubnog nerva, dolazi do njegove iritacije, a potom i do upale.

Ova upala je praćena snažnim, pulsirajućim bolom koji pacijenti često opisuju kao „lupanje“ ili „trzanje“ u zubu. Bol izazvan pulpitisom često se pogoršava noću, ili kada pacijent leži, zbog pojačane prokrvljenosti tkiva.

Lečenje pulpitisa zavisi od stepena oštećenja nervnog tkiva.

U početnoj fazi, problem se može rešiti uklanjanjem karijesa i postavljanjem adekvatne plombe.

Međutim, ukoliko je nervno tkivo značajno oštećeno, potrebna je endodontska intervencija, poznatija kao „lečenje kanala korena zuba“. Tokom ovog postupka, stomatolog uklanja zaraženo tkivo iz kanala korena, zatim ga dezinfikuje i zatvara posebnim materijalom.

Nakon ove intervencije, zub se najčešće ojačava plombom, ili se stavljaju navlake za zube kako bi se sprečili prelomi i dalja oštećenja.

Infekcija i apces – ozbiljni uzroci reakcije zuba na tople nadražaje

Kada bakterijska infekcija napreduje duboko u unutrašnjost zuba, dolazi do stvaranja apcesa – nakupljenog gnoja, koji se formira oko korena zuba.

Ovakva infekcija može biti posledica nelečenog pulpita, dubokog karijesa ili povrede zuba.

Bol koji prati apces veoma je intenzivan, oštar i konstantan, a topli napici i hrana dodatno ga pogoršavaju. Često se javljaju i dodatni simptomi, kao što su otok obraza, bol pri žvakanju, loš ukus u ustima ili povišena telesna temperatura.

Apces predstavlja ozbiljno stanje koje zahteva hitnu intervenciju stomatologa.

Lečenje podrazumeva otvaranje i dreniranje apcesa, uklanjanje zaraženog tkiva, detaljno čišćenje kanala korena zuba i primenu antibiotske terapije, kako bi se sprečilo širenje infekcije.

U težim slučajevima, kada zub nije moguće spasiti konzervativnim metodama, može biti potrebna ekstrakcija zuba, a zatim nadoknada izgubljenog zuba pomoću zubnih implanata, mostova ili navlaka za zube.

Oštećenje plombe ili navlake – znakovi da je vreme za stomatološku intervenciju

Bol na tople nadražaje može biti izazvan i oštećenjem postojeće plombe, krunice za zube ili drugog protetskog rada, kao što su fasete za zube.

Ukoliko plomba nije dobro zaptivna ili ako je navlaka polomljena ili odvojena od površine zuba, topla hrana i tečnosti mogu lako da prodru ispod materijala, iritirajući osetljivi dentin, ili čak nervno tkivo ispod njega.

Pacijenti često opisuju ovu vrstu bola kao iznenadni „probadajući“ osećaj, koji nestaje nedugo nakon uklanjanja nadražaja, ali može biti i produžen i intenzivan.

Takođe, problem može biti praćen i drugim simptomima, poput osećaja „visoke plombe“ (kao da je plomba previsoka), nelagodnosti prilikom žvakanja ili pojave neprijatnog zadaha.

U ovim slučajevima potrebna je intervencija stomatologa, koji će prvo detaljno pregledati stanje plombe ili navlake.

Ukoliko je problem manji, plomba se može jednostavno zameniti ili prilagoditi.

Međutim, ukoliko je došlo do ozbiljnijeg oštećenja, može biti potrebna zamena postojećeg protetskog rada novom navlakom, kao što su bezmetalne krunice ili cirkonijum krunice, koje pružaju bolju estetiku i otpornost na oštećenja, ili čak endodontska terapija pre ponovnog zatvaranja zuba.

Važno je da ne odlažete pregled, jer nepravovremena reakcija često uzrokuje komplikacije poput infekcija, produbljivanja problema, ili čak gubitka zuba.

Kada je vreme da posetite zubara?

Pravo vreme da posetite zubara je, ukoliko osetljivost na hladno ili toplo traje duže od nekoliko dana. Takođe, ako se javi intenzivna bol koja remeti svakodnevne aktivnosti, ili ukoliko primetite druge simptome, poput oticanja desni ili promene boje zuba, potrebno je što pre otići na stomatološki pregled.

Redovne kontrole, pravilna higijena zuba i blagovremeno rešavanje problema ključni su za sprečavanje ozbiljnijih komplikacija.

Ne ignorišite bol zuba, jer rano otkrivanje problema može spasiti zub i sačuvati vaše oralno zdravlje.

Ukoliko ste izgubili zub zbog komplikacija ili jednostavno želite da poboljšate estetiku svog osmeha nakon rešenja problema sa osetljivošću, postoje savremena stomatološka rešenja, poput koncepta hollywood smile, koja vam mogu pomoći da povratite samopouzdanje i prirodnu lepotu zuba.

Zapamtite, zdrav osmeh nema cenu!

Često postavljana pitanja

1. Da li osetljivost na toplo i hladno uvek znači da mi je potreban tretman korena zuba?

Ne nužno. Osetljivost na toplo i hladno može biti simptom različitih stanja, od blagog povlačenja desni, do ozbiljnijih upala zubnog živca. Samo detaljan stomatološki pregled može pouzdano da utvrdi da li vam je potreban tretman kanala korena zuba, ili je dovoljno primeniti jednostavnije mere, kao što je upotreba posebnih pasti za zube.

2. Šta je pravilo 3-3-3 za zubobolju?

Pravilo 3-3-3 je jednostavna smernica koja se koristi za privremeno smanjenje bola dok ne odete kod stomatologa. Uzimate 3 tablete protiv bolova dnevno (na 8 sati), maksimalno 3 dana zaredom, a nakon toga obavezno potražite pomoć stomatologa. Pravilo služi za privremeno olakšanje, nikako kao dugoročno rešenje.

3. Da li je tačno da pasta za zube sa aktivnim ugljem može izazvati osetljivost zuba?

Da, prekomerno korišćenje pasti sa aktivnim ugljem može da ošteti gleđ i da poveća osetljivost. Ugalj ima abrazivna svojstva, pa se preporučuje da ovakve paste koristite umereno, najviše jednom ili dva puta nedeljno.

4. Da li žvakaće gume mogu pomoći u smanjenju osetljivosti zuba?

Žvakaće gume bez šećera mogu biti korisne za ublažavanje blage osetljivosti, jer povećavaju lučenje pljuvačke, koja neutrališe kiseline i doprinosi remineralizaciji gleđi. Međutim, one ne mogu direktno rešiti ozbiljnu osetljivost, i nisu zamena za adekvatnu stomatološku negu.

5. Zašto mi zubi postaju osetljiviji tokom zime ili hladnog vremena?

Tokom hladnog vremena, promene temperature utiču na skupljanje i širenje zubne gleđi i dentina. Hladan vazduh može direktno da iritira već postojeće oštećenje gleđi ili desni, povećavajući osetljivost, što je potpuno normalno.

6. Da li stres može da utiče na povećanje osetljivosti zuba?

Da, stres često dovodi do nesvesnog stiskanja ili škrgutanja zubima (bruksizam). Ovo može da ošteti gleđ, što za posledicu ima povećanu osetljivost. Ukoliko imate ovakav problem, korisno je da razmotrite nošenje posebne zaštitne folije za zube tokom noći.

Podelite vaše mišljenje!

Šta mislite o ovoj temi?


Komentari (0)
whatsapp icon
Osmeh kakav ste oduvek želeli za samo 7 dana.

Zakažite pregled, i Marco će vam se javiti u najkraćem roku!

whatsapp iconBesplatan hotel
whatsapp iconBesplatan prevoz sa i do aerodroma