Fasete i krunice za zube su najčešći zahvati u estetskoj stomatologiji, a koriste se za prikrivanje nepravilnosti na zubima, kao i za poboljšanje funkcionalnosti zuba. Glavna razlika je ta što zubne fasete prikrivaju prednji deo zuba, uz minimalnu obradu zuba, dok se krunice navlače na ceo zub, i zahtevaju njegovo brušenje. Ono što je bitno napomenuti, jeste da obe opcije mogu potpuno da se usklade sa prirodnom bojom pacijentovih zuba.
Koja od ove dve usluge je potrebna pacijentu, zavisiće od stanja i izgleda njegovih zuba, i zato je važno da razumemo šta podrazumeva svaka od ovih procedura, kako bismo mogli da donesemo pravu odluku.
U nastavku teksta pročitajte koje su glavne razlike između zubnih krunica i faseta, koje su njihove prednosti i nedostaci, kako biste dobili detaljniju sliku o ova dva različita tretmana, koja poboljšavaju izgled i funkcionalnost zuba.
Šta su fasete?
Fasete za zube, ili viniri, su tanke keramičke ljuspice, koje se postavljaju na prednju stranu zuba. Prave se od keramike ili kompozitnog materijala, i potpuno su nevidljive na površini zuba. Postavljanje faseta ne spada u invazivne tretmane, a prilikom same procedure se uklanja veoma malo zubne gleđi, oko pola mm. Kod nekih novijih tipova faseta, brušenje površine zuba nije neophodno.
Prve fasete su se pojavile 1920-ih godina, sa ciljem da se privremeno poboljša izgled zuba holivudskih glumaca, a danas su veoma popularan estetski zahvat širom sveta, uz čiju pomoć dobijamo čuveni hollywood smile.
Viniri se koriste u situacijama kada su zubi krivi ili asimetrični, kada postoji manji razmak između zuba, manja oštećenja, kao i dekolorizacija. U principu, fasete rešavaju manje stomatološke probleme, i poboljšavaju oblik, boju i funkciju zuba. Korisne su i za ljude koji imaju sitne zube, a žele da poboljšaju njihov izgled.
Šta su krunice?
Krunice za zube, iliti navlake, se navlače na ceo zub. One su protetsko rešenje za zube koji su ozbiljnije oštećeni ili oslabljeni, kao i za zube kod kojih je matična krunica potpuno uništena.
Prilikom same procedure, veliki deo zuba se bruši, kako bi se pripremio za postavljanje navlake. Ukoliko je zub zahvatio karijes, ili neko drugo oboljenje, stomatolog će pre tretmana najpre uklonit oštećeni, ili oboleli deo zuba. Dakle, krunice za zube se postavljaju na osnovu matičnog zuba, ali mogu i na osnovu veštačkih zuba - implanti. U situaciji kada je matična krunica potpuno oštećena, ali je koren ostao zdrav, krunica se postavlja na zdrav koren zuba.
Kao i fasete, i zubne krunice za izrađuju od čvrstih i izdržljivih materijala, te postoje bezmetalne krunice, cirkonijumske navlake, metalokeramičke krunice, cirkon-keramičke i porculanske navlake za zube. Za razliku od faseta, koje su veoma tanke, krunice imaju deblju strukturu (oko 2 mm debljine), jer štite zub sa svih strana.
Prednosti i mane faseta i krunica
Fasete prednosti
- Ne zahtevaju puno obrade zuba, samo uklanjanje zubne gleđi.
- Brzo rešavaju manje nedostatke na zubima.
- Margina desni je neprimetna, i ivica se potpuna uklapa u liniju desni.
Fasete mane:
- Veći deo zuba ostaje podložan oštećenjima, kao što je karijes.
- Traju kraće u odnosu na krunice - između 5 i 7 godina u proseku (keramičke i duže).
- Manje su stabilne od krunica, i u nekim situacijama može doći do pucanja i otpadanja vinira.
Krunice prednosti:
- Rešavaju ozbiljne probleme i oštećenja zuba, kao što su frakture, ili velike karijesne lezije.
- Ceo zub je pokriven, i zaštićen od oštećenja i karijesa.
- Izdržljivije su i dugotrajnije od faseta, te mogu da traju više od 10 godina.
Krunice mane:
- Proces postavljanja je invazivniji, i uklanja se veći deo matičnog zuba.
- U nekim situacijama postavljanje krunica može da izazove oštećenje nerava.
- Izrada krunica je najčešće skuplja u odnosu na izradu faseta.
Za koga su fasete, a za koga krunice?
Najbolji kandidati za ugrađivanje faseta su osobe sa manjim estetskim nedostacima, a zdravim zubima. Ti nedostaci uključuju male razmake između zuba, određene nepravilnosti, manja oštećenja i promenu boje zuba. Fasete omogućavaju veoma brzu transformaciju zuba i lep osmeh, kroz svega nekoliko poseta stomatologu.
Sa druge strane, krunice se postavljaju u situacijama kada je zub ozbiljno oštećen, te je neophodno da se ukloni veći deo zdravog zuba, ili kada zubi već nedostaju. Pružaju veliku stabilnost zubima, kao i zaštitu od daljih oštećenja i različitih oboljenja desni i zuba. Idealne su za osobe koje teže dugotrajnim rešenjima, jer uz pravilno održavanje mogu da traju znatno duže nego fasete.
I fasete i krunice se izrađuju nakon uzimanja otisaka zuba, međutim izrada faseta je znatno brža nego izrada navlaka za zube. Koliko će vam zubne naknade biti trajne, zavisi od pravilne i redovne higijene zuba, koja podrazumeva da zube perete do dva puta dnevno, uz obavezno korišćenje konca za zube, kao i sredstva za ispiranje usta. Pored pravilne nege, redovno posećujte stomatologa, koji uz pomoć rendgenskog snimka u svakom trenutku može videti da li vam zubi ispod naknada ostaju zdravi.
Ako razmišljate koje zubne naknade da odaberete, najbitnije je da se prvo informišete u kakvom su stanju vaši zubi, ali i da budete sigurni kakve estetske ciljeve želite da postignete. U svakom slučaju, konsultacija sa stomatologom je neophodna, jer će on proceniti stanje vaših zuba, i na osnovu toga vam dati najbolju preporuku i savet za naredne korake, u skadu sa potrebama vaših zuba, vašim željama i budžetu.
Podelite vaše mišljenje!
Šta mislite o ovoj temi?
Komentari (0)