Zubobolja - Koji su Najčešći Uzroci Zubobolje?

Zubobolja je jedna od najneugodnijih senzacija za svaku osobu. Možemo da trpimo simptome mnogih tegoba, ali kada bole zubi, i najvatrenije pristalice samostalnog lečenja odlaze kod lekara. Lekovi protiv bolova, u ovom slučaju, mogu na neko vreme da ublaže bol, ali ih nikada neće potpuno eliminisati, jer ne leče uzrok bolesti, već njene simptome.
U ovom članku ćemo detaljno analizirati tačne uzroke zubobolje. Za stomatologe u našoj klinici je veoma važno da pacijent bude pravilno informisan o prirodi bolesti koja je nastala i, shodno tome, o metodama lečenja.
Akutna zubobolja vas može iznenaditi i pokvariti sve planove, ali hronična može značajno pogoršati kvalitet vašeg života. Šta treba da znate o zubobolji, kako da pomognete sebi i kako da sprečiti bolne napade?
Nervni završeci u predelu upale mogu biti iritirani povećanjem intrapulpnog pritiska, promenom pH, oslobađanjem medijatora zapaljenja, kao i proizvoda destrukcije ćelija. Neprijatan bol takođe izaziva otok, koji može da pritisne nerv u zubu. Upaljene desni takođe mogu izazvati bolove. Što više zapaljenje napreduje, to će biti jači efekat na nerv.
Čest je slučaj da tokom dana, kada pacijent može potražiti pomoć od stomatologa, zubobolja se gotovo ne oseća. Bolovi se javljaju uveče i postaju skoro nepodnošljivi noću. Zub može iznenada da jako zaboli u toku noći, a bliže jutru bol se iznenada smiruje.
Upala u organizmu, pa i u zubima se reguliše delovanjem nadbubrežnih žlezda. Upravo ove žlezde proizvode kortikosteroide - hormone čiji je zadatak suzbijanje upale.
U većini slučajeva, tokom dana nadbubrežne žlezde se nose sa ovim zadatkom jako dobro, ali bliže noći i sve do jutra, ove žlezde su manje aktivne.
Sa početkom novog jutra, žlezde se aktiviraju, nova porcija kortikosteroida ulazi u krvotok i zubobolja nestaje.
Koliko puta ste pomislili: boleće, pa će prestati? Štaviše, svako u svom domaćinstvu u kućnoj apoteci ima jake lekovi protiv zubobolje koji mogu da pomognu.
Da, bol se zaista može ublažiti lekovima ili nestati u potpunosti na neko vreme. Ali simptomatski lekovi ne utiču na aktivnost patogenih mikroorganizama koji postepeno oštećuju zahvaćeni zub, čak i onda kada isti prestane da boli.
Patogeni mikroorganizmi će nastaviti svoju destruktivnu aktivnost u tkivima zuba i desni, uništavajući zube. I ukoliko je tretman u početku mogao biti jednostavan i trajati samo 30 minuta, onda ćete u budućnosti biti suočeni sa složenim, dugotrajnim i u većini slučajeva skupim tretmanom. I sasvim je moguće da ćete se naći u situaciji gde se bolesni zub više ne može spasiti.
U najvećem broju slučajeva, zubobolja je prouzrokovana karijesom. Oštećenje koje podseća na crnu tačku pojavljuje se na zubnoj gleđi, a zatim prodire dublje u zubno tkivo. Vremenom raste i formira karijesnu šupljinu. U njemu se razmnožavaju i rastu bakterije koje će prodirati sve dublje u zub.
Početna faza uništavanja emajla. Još nema upale, ali su važne supstance već isprane iz zubne gleđi. Zub postaje osetljiv na hladnu ili kiselu hranu. Tokom prvog pregleda, stomatolog će moći da uoči belu tačku koja se razlikuje od glavne boje gleđi.
Površinski karijes. Emajl koji pokriva zub je već uništen, ali karijesna šupljina se još nije proširila na dentin zuba. Patologija se manifestuje kao iznenadni bol ako pacijent uživa u slatkišima ili jede hranu sa izraženim kiselim ili slanim ukusom.
Srednji karijes. Bolna šupljina raste i postepeno prodire sve dublje i dublje. Pacijent s vremena na vreme oseća kratkotrajnii bol umerenog intenziteta. Mnogi pacijenti se tek u ovoj fazi odlučuju da zakažu pregled kod stomatologa.
Duboki karijes. Ovo je složena lezija, uništenje dostiže do jezgra zuba - njegove pulpe. Ako pacijent jede hranu koja iritira gleđ, zubobolja traje najmanje 5 minuta. Sve češće se javljaju strašni pulsirajući noćni bolovi. Pojavljuje se neprijatan zadah iz usta.
Uzrok zubobolje može biti i fluks. Ovo je opasna komplikacija zapaljenskih procesa u zubnoj gleđi i pulpi. U ovom slučaju, infektivni proces zahvata periosteum i kost vilice. Gnojna upala se može otvoriti sama i to će doneti privremeno olakšanje. Ali čak i u ovom slučaju, upala će nastaviti da se razvija, a to će osobi pružiti ozbiljne komplikacije. Zbog toga, kod prvih znakova fluksa, trebalo bi da se hitno obratite lekaru.
Simptomi fluksa su:
Pulpitis se razvija kao rezultat netretiranog karijesa. Inflamatorni proces uključuje meka tkiva, arterije i nerve koji se nalaze unutar zuba. Veoma je bolno i ako pacijent, u ovom slučaju, okleva da poseti zubara - garantovano će izgubiti zub.
Zubobolju sa pulpitisom teško je pomešati sa bilo kojom drugom:
Zubi mogu da reaguju bolom na određenu vrstu hrane, takođe i ukoliko je hrada hladna ili vruća. Bol se javlja prilikom griženja ili žvakanja tvrde i grube hrane.
Moguće je da je takva reakcija lična osobina određene osobe i uopšte nije povezana sa zubnim oboljenjima. Međutim, na ovaj način se manifestuju i prilično ozbiljni problemi. Razloge za povećanu osetljivost zuba treba da identifikuje stomatolog. U zavisnosti od njegovog zaključka, biće sastavljen režim lečenja i nelagodnost se može svesti na minimum.
Zubi postaju osetljivi ako:
Ovo nije izuzetna situacija - ponekad zub koji je već bio tretiran ili lečen počinje da boli.
Postoji nekoliko razloga za to:
Simptomi kod bola nakon vađenja zuba:
Neprijatne senzacije traju do 2 dana, nakon čega telo samostalno leči nanetu mikrotraumu. Ako se desni povrede tokom vađenja zuba, bol može trajati oko nedelju dana.
Ako mesto nekadašnjeg zuba boli duže, nemojte trpeti neprijatnosti i nemojte lečiti bol samostalno. Posetite stomatologa, lekar će proceniti prirodu problema i pomoći vam.
Bol posle vađenja zuba može biti povezan sa više faktora:
Uprkos činjenici da pukotine u gleđi nisu bolest, prikonzumiranju hladnu ili toplu hranu, zubi takvih pacijenata su osetljivi i bolni jednako intenzivno kao i kod karijesa. Lekar je taj koji mora proceniti situaciju i propisati odgovarajuću terapiju. Za takve pacijente je važno da prate zdravlje zuba i oralnu higijenu.
U slučaju udarca u desni, zube ili vilicu, zubi mogu biti povređeni. Međutim, ako se na vreme obratite lekaru, moguće je da se zub spase.
Zubobolja se javlja u sledećim slučajevima:
U periodu trudnoće, telo žene prolazi kroz kolosalne promene, kiselost usne duplje se menja, a bolesti desni i zuba se pogoršavaju. Ako buduća majka doživi zubobolju, odmah treba da se obrati stomatologu.
Savremene klinike imaju neophodnu opremu i posebne bezopasne preparate za izvođenje zahvata koji neće štetiti ni majci ni detetu. U ekstremnim slučajevima će do obavljanja procedure stomatolozi ublažiti ili u potpunosti eliminisati simptome do trenutka kada se trudnoća uspešno završi i zubi mogu pravilno da se leče.
Kod male dece, zubi bole mnogo ređe nego kod odraslih. Ali su im potrebni redovni pregledi kod stomatologa, to je jedini način da se izbegnu problemi u budućnosti.
Ako dete doživi zubobolju, mora se odvesti kod pedijatrijskog stomatologa. Osoblje klinike će učiniti sve što je potrebno da dete ne bude povređeno i uplašeno. Takođe će vas naučiti pravilnoj oralnoj higijeni.
Bebe mogu osećati bol u desnima kada niču zubi. Najbolje je da se ovaj proces odvija pod nadzorom pedijatra, koji može preporučiti posebna pomagala i gelove sa anestetikom koje možete samostalno koristiti kod kuće.
Ako postoji akutna zubobolja, šta se može učiniti? Ako nije moguće odmah otići kod zubara, a zubobolja se ne može tolerisati, najjednostavnije rešenje je uzeti lek protiv bolova. Koji lek i u kojoj dozi je pogodan za vas? Odgovor na ovo pitanje vam može dati vaš stomatolog nakon kratke konsultacije i opisa simptoma i vrste bola.
Lek koji se uzima oralno ne deluje uvek brzo i efikasno. Za brže rezultate, lek se može zgnječiti i naneti na zub, ili se bolesno područje može navlažiti rastvorom iz ampula za injekcije.
Zube možete ispirati rastvorom vode i soli, čajem od kamilice, nevena, hrastove kore ili specijalnim preparatima koji se mogu kupiti u apoteci.
Antibiotici za zubobolju mogu se uzimati samo kada ih je propisao lekar. Pored toga, bez lečenja zuba, upotreba antibiotika je beskorisna.
Bol u zubima i desnima ako su zubi zdravi
Zubobolja ne prati uvek samo bolesti usne duplje. Dešava se da bol u zubima i desnima nastaje zbog drugih bolesti, komplikacija i problema.
Sledeće bolesti se mogu manifestovati kao bolne senzacije:
Svaka osoba je u stanju da se pouzdano zaštiti od neprijatnog fenomena kao što je zubobolja. Naši saveti su sledeći:
Kontaktirajte nas i Marko će Vam se javiti u najkraćem roku!
Kontaktirajte nas
Podelite vaše mišljenje!
Šta mislite o ovoj temi?
Komentari (2)
Zubobolje mogu biti bolne, a razumevanje uobičajenih uzroka je ključno. Ovaj blog mi je pružio dragocene uvide i moguća rešenja za ublažavanje zubobolje. Hvala vam na tome!
Bukvalno svako treba da procita ovaj tekst jer je neverovatno primenljiv! Imala sam ozbiljne probleme sa zuboboljom i nisam mogla da spavam, posebno su me mucila hladna pica na koja su zubi reagovali. Hvala Marco Dental Tourism!