U ovom tekstu se bavimo zubnim karijesom, jednom od najzastupljenijih dentalnih problema. Otkrivamo šta je karijes, kako nastaje, kako da ga prepoznamo i lečimo, kao i sve dodatne informacije o prevenciji i sprečavanju nastanka karijesa na zubima.

Šta je karijes?

Karijes je bakterijska infekcija koja oštećuje zubnu gleđ i tvrdi spoljašnji sloj zuba. Ova bolest zuba može da prouzrokuje jaku zubobolju, osetljivost, kao i vidljive rupe na zubima.

Zubni karijes je jedno od najčešćih oboljenja, kako kod dece, tako i kod odraslih. Ukoliko se ne leči, može da uznapreduje i da uzrokuje ozbiljne probleme, i da izazove oštećenje, kao i odumiranje zdravog dela zuba.

zubni karijes

Kako nastaje karijes na zubima?

Karijes na zubima nastaje usled interakcije između zuba, bakterija, hrane i pljuvačke. 

Našu usnu šupljinu prirodno nastanjuju bakterije koje se hrane šećerom i hranom koju unosimo. One kao nusprodukt izbacuju kiselinu koja razgrađuje zubnu gleđ. Zapravo, demineralizacija zubne gleđi počinje kada kiseline iz plaka, zajedno sa ostacima hrane i bakterijama počnu da oslobađaju minerale iz gleđi i na taj način slebe zube.

Kako izgleda karijes na zubu?

Karijes se u početku pojavljuje kao bela ili smeđa mrlja na površini zuba, često u blizini desni. Kako napreduje, izaziva šupljinu koja izgleda kao tamna tačka ili rupa. Kao simptomi javljaju se osetljivost, bol i vidljive pukotine na zubu. Evo još nekoliko simptoma zubnog karijesa:

  • Bele mrlje na zubima: ove mrlje su rani znak karijesa i uzrokovane su gubitkom minerala iz zubne gleđi.
  • Smeđe ili crne mrlje: ove mrlje su znak naprednijeg karijesa i uzrokovane su nakupljanjem plaka i kamenca na zubima.
  • Osetljivost na toplo, hladno ili slatko: karijes može prouzrokovati da zubi postanu osetljivi na toplu, hladnu ili slatku hranu ili piće.
  • Bol: karijes može izazvati bol u zubima. Bol može varirati od tupog i konstantnog do oštrog i sporadičnog.

karijes na zubu

Šta je cirkularni karijes?

Cirkularni karijes, poznat i kao primarni ili početni karijes, jevrsta karijesa koja se formira na glatkim površinama zuba. Izgleda kao mala, okrugla, bela ili smeđa promena na zubu. Uzroci uključuju lošu oralnu higijenu, zaslađenu ishranu i nakupljanje štetnih bakterija. 

Može da se razvije i kod osoba sa oslabljenim imunitetom, a takođe može da zahvati i više zuba u nizu, i da stvori šupljine u zubima koje je neophodno lečiti.

Kako zaustaviti cirkularni karijes?

Najbolji način zaustavljanja cirkularnog karijesa jeste otklanjanje njegovog uzroka. To podrazumeva smanjenu količinu slatkiša, voćnih sokova i kiselih napitaka uz obavezan redovan pregled stomatologa.

Pregledi su veoma važni, kao i pravovremeno lečenje zuba kako bi se sprečilo dalje oštećene i očuvala oralna higijena.

cirkularni karijes

Kako nastaje karijes kod dece?

Karijes kod dece nastaje oštećenjem gleđi, zaštitnog sloja ili premaza zuba usled neredovne oralne higijene, ishrane bogate slatkim ili kiselim namirnicama, ili usled nedostatka fluora u ishrani.

Cirkularni karijes kod dece je česta pojava, a on podrazumeva karijes na mlečnim zubima. Kada zubi kod dece počnu da se kvare, pogrešno je mišljenje da im ne treba posebno lečenje, već da samo treba sačekati da ispadnu.

Prvo što se javlja na dečijim zubićima su kredaste fleke koje nastaju usled oštećenja zubne gleđi, a one veoma lako i brzo mogu postati braonkaste ili crne boje. Ovakvo stanje ne sme da se ignoriše, pre svega zbog neprijatnosti u ustima i bola, koji mogu da utiču na normalno funkcionisanje deteta tokom dana, kao i na njegov govor i žvakanje. 

Drugi razlog, pokvareni mlečni zubi mogu da dovedu do ozbiljnih komplikacija, kao što su infekcija zubne pulpe, korean zuba i zubne kosti.

A najvažniji razlog je što, ukoliko dođe do ispadanja zuba usled nelečenog karijesa, to može uticati na razvoj trajnih zuba. Mlečni zubi imaju bitnu ulogu u održavanju prostora za trajne zube, a kada oni ispadnu rano, to uvek može da dovede do problema sa položajem i rastom trajnih zuba.

Kako sprečiti nastanak karijesa na zubima?

Da biste sprečili zubni karijes, veoma je važno da održavate oralnu higijenu zuba. Perite zube dva puta dnevno pastom safluorom, koja pomaže da se ukloni plak sa zuba i ojača zubna gleđ.Neophodno je i da svakodnevno da kosristite konac za zube, jer ćete uz pomoć njega efikasno otkloniti ostatke hrane između zuba, čak i na onim mestima do kojih četkica ne dopire.

Ograničite unos šećera, kiselih namirnica, zaslađenih pića i grickalica. Na ovaj način, smanjićete dostupnost hrane za bakterije koje su glavni uzročnici nastanka karijesa. Takođe, redovno posećujte stomatologa radi čišćenja i pregleda. Zdrava ishrana, izbegavanje duvana i dovoljan unos vode, takođe su važni za zube bez karijesa.

karijes u trudnoci

Da li karijes izaziva loš zadah?

Karijes može izazvati neprijatan zadah usled nakupljanja bakterija i čestica hrane u ustima. 

Lečenje stomatoloških problema, kao što su bolesti desni, suva usta i oralne infekcije, neophodno je za eliminisanje lošeg zadaha, a redovni pregledi kao i svakodnevna higijena zaduženi su za njegovu prevenciju.

Da li se karijes često javlja u trudnoći?

Da, karijes se često javlja tokom trudnoće zbog hormonskih promena.

Hormonske promene mogu u velikoj meri da utiču na zdravlje desni i da povećaju sklonost ka upalama. Trudnoća može da utiče na smanjenu proizvodnju pljuvačke, što dovodi i do smanjene prirodne zaštite zuba, jer pljuvačka pomaže u neutralizaciji kiselina i ispiranju ostatka hrane.

Jutarnja mučnina koja izlaže zube želudačnoj kiselini, kao i pojačan unos kiselih namirnica i pića, takođe mogu da doprinesu osetljivosti zuba i sklonosti ka karijesu.

Kako sprečiti razvoj karijesa u trudnoći?

Da biste sprečili karijes tokom trudnoće, održavajte redovnu oralnu higijenu. Ukoliko osećate jutarnje mučnine, ispirajte usta vodom ili tečnošću za ispiranje usta sa fluorom kako biste neutralisali kiselinu. Takođe, posetite svog stomatologa radi redovnog pregleda i higijene zuba.

Pročitajte više o korisnim savetima za negu zuba tokom trudnoće.

Karijes kod beba - da li bebe mogu da dobiju karijes?

Ako dete sisa palac ili cuclu, veća je verovatnoća da će razviti karijes. To je zato što sisanje može oštetiti zubnu gleđ i stvoriti male otvore u zubima koji omogućavaju bakterijama da uđu u zub i formiraju karijes.

Kako se leči karijes?

U ranoj fazi nastanka karijesa, on može da se tretira fluoridnim tretmanima, kako bi se vratili mineralu u zubnu gleđ. Zato su redovne posete stomatologu veoma važne, jer razvoj gotovo svakog oboljenja možemo da sprečimo i zaustavimo dalje propadanje zuba.

lecenje karijesa

Međutim, ukoliko je karijes već prouzrokovao šupljine u zubima, stomatolog će najpre ukloniti pokvareni deo zuba pomoću bušilice ili lasera, a zatim očistiti inficirani deo zuba. Zatim će ispuniti šupljinu plombom od kompozitne smole ili drugog adekvatnog materijala. Na kraju, zubar će ispolirati zub kako bi mu vratio prvobitnu funkcionalnost i oblik.

U zavisnosti od toga koliko je karijes uznapredovao, možda će biti potrebno lecenje korena i uklanjanje zaražene pulpe, kao i korišćenje krunica za zube.

Ukoliko je u pitanju duboki karijes, odnosno ako je zub previše oštećen i ne postoji mogućnost da se spasi, verovatno će biti neophodno njegovo vađenje.

Podelite vaše mišljenje!

Šta mislite o ovoj temi?


Komentari (0)
whatsapp icon
Osmeh kakav ste oduvek želeli za samo 7 dana.

Zakažite pregled, i Marco će vam se javiti u najkraćem roku!

whatsapp iconBesplatan hotel
whatsapp iconBesplatan prevoz sa i do aerodroma