Karijes: Sve Što Treba da Znate na Jednom Mestu

U ovom blogu bavimo se zubnim karijesom, jednom od najzastupljenijih dentalnih problema. Otkrivamo šta je karijes, kako ga prepoznati i lečiti kao i sve informacije o prevenciji i sprečavanju nastanka karijesa na zubima.
Zubni karijes je bakterijska infekcija koja oštećuje zubnu gleđ, tvrdi spoljašnji sloj zuba. Loša oralna higijena, slatka i kisela hrana i suva usta mogu povećati rizik od razvoja karijesa. Simptomi uključuju zubobolju, osetljivost i vidljive rupe u zubima.
Da biste sprečili zubni karijes, četkajte zube dva puta dnevno pastom sa fluorom, svakodnevno koristite konac i ograničite unos slatke i kisele hrane i pića. Takođe, redovno posećujte stomatologa radi čišćenja i pregleda. Zdrava ishrana i izbegavanje duvana takođe su važni za zube bez karijesa.
Da bi uklonio zubni karijes, stomatolog će najpre ukloniti pokvareni deo zuba pomoću bušilice ili lasera. Zatim će ispuniti šupljinu plombom od kompozitne smole ili drugog adekvatnog materijala. Na kraju, zubar će ispolirati zub kako bi mu vratio prvobitnu funkcionalnost i oblik.
Karijes se u početku pojavljuje kao bela ili smeđa mrlja na površini zuba, često u blizini desni. Kako napreduje, izaziva šupljinu koja izgleda kao tamna tačka ili rupa. Kao simptomi javljaju se osetljivost, bol i vidljive pukotine na zubu. Evo još nekoliko simptoma zubnog karijesa:
Da, karijes se često javlja tokom trudnoće zbog hormonalnih promena koje povećavaju rizik od nastanka karijesa. Jutarnja mučnina koja izlaže zube želudačnoj kiselini, kao i pojačan unos kisele hrane i pića takođe mogu doprineti osetljivosti zuba i sklonosti ka karijesu.
Da biste sprečili karijes tokom trudnoće, održavajte redovnu oralnu higijenu. Ukoliko osećate jutarnje mučnine, ispirajte usta vodom ili tečnošću za ispiranje usta sa fluorom kako biste neutralisali kiselinu. Takođe, posetite svog stomatologa radi redovnog pregleda i higijene zuba.
Ako dete sisa palac ili cuclu, veća je verovatnoća da će razviti karijes. To je zato što sisanje može oštetiti zubnu gleđ i stvoriti male otvore u zubima koji omogućavaju bakterijama da uđu u zub i formiraju karijes.
Cirkularni karijes, poznat i kao primarni ili početni karijes, je vrsta karijesa koja se formira na glatkim površinama zuba. Izgleda kao mala, okrugla, bela ili smeđa promena na zubu. Uzroci uključuju lošu oralnu higijenu, zaslađenu ishranu i nakupljanje štetnih bakterija.
Cirkularni karijes kod dece nastaje oštećenjem gleđi, zaštitnog sloja ili premaza zuba usled neredovne oralne higijene, ishrane bogate slatkim ili kiselim namirnicama ili nedostatka fluora u ishrani.
Najbolji način zaustavljanja cirkularnog karijesa jeste otklanjanje njegovog uzroka. To podrazumeva smanjenu količinu slatkiša, voćnih sokova i kiselih napitaka uz obavezan pregled kao i intervenciju stomatologa kako bi se problem trajno i stručno rešio.
Karijes može izazvati loš zadah usled nakupljanja bakterija i čestica hrane u ustima. Lečenje stomatoloških problema, kao što su bolesti desni, suva usta i oralne infekcije, neophodno je za eliminisanje lošeg zadaha, a redovni pregledi kao i svakodnevna higijena zaduženi su za njegovu prevenciju.
Kontaktirajte nas i Marko će Vam se javiti u najkraćem roku!
Kontaktirajte nas
Podelite vaše mišljenje!
Šta mislite o ovoj temi?
Komentari (2)
Fantastican izvor informacija. Karijes je jako uobičajen problem (bar za mene), a ovaj post pokriva bukvalno sve o prevenciji i lečenju karijesa.
Dugo sam tražila blog koji pokriva dentalne probleme za decu! Hvala na super informacijama! Ekspertski napisano Marko!