Kandida u ustima, kod odraslih ili odojčadi, nije neka banalna gljivična infekcija sluzokože kojom se možete slučajno zaraziti i isto tako lako i brzo izlečiti. Gljive iz roda Candida su „oportunistički mikroorganizmi'' i izazivaju infekciju usne duplje – samo ako „vlasnik'' ima predisponirajuće stanje. U nastavku teksta ćemo detaljno objasniti sve o uzrocima kandide u ustima, kao i koji su to načini na koje se ona može izlečiti.
Šta je kandida u ustima?
Kandida u ustima je vrsta gljivične infekcije u kojoj je oralna sluzokoža zahvaćena gljivicama nalik kvascu iz roda Candida (prvenstveno Candida albicans). Glavni simptom kandide je pojava beličastog premaza na sluzokoži koji podseća na pahuljice snega ili sir. Kandida se može javiti na sluzokoži jezika, obraza, tvrdog i mekog nepca, krajnika, nepčanih lukova ii u uglovima usta. Takođe, može doći i do pojave Candide u grlu.
U stomatologiji je za označavanje ove bolesti prihvaćen stručni termin - oralna kandidijaza. Najčešće se ova bolest razvija pri smanjenom imunitetu, podjednako i kod muškaraca i kod žena. Kandidijaza u ustima se može razviti i kod beba, a najčešće se javlja u 4. nedelji od rođenja (ređe u 1. nedelji, ili kod dece starije od 6 meseci).
Kandida u ustima je najčešće marker ozbiljnih (još ne dijagnostikovanih) bolesti i patologije imunog sistema. Ako se pre 1980. godine kandida u ustima javljala uglavnom samo kod jako mladih ili kod starijih pacijenata, sada zbog široke rasprostranjenosti stanja imunodeficijencije (dijabetes melitus, leukemija, HIV/SIDA) i zbog široke upotrebe imunosupresivnih lekova – kandidijaza usta je tipična za bilo koje doba.
Kandida u ustima - najčešći uzroci i faktori rizika
Kao što smo već spomenuli, glavni uzrok kandide u ustima je gljivica iz roda Candida. Postoji mnogo podvrsta roda Candida. Ranije je kandidijazu u ustima, u oko 80% slučajeva, izazivala vrsta Candida albicans, a samo u ostalim slučajevima patogenije i agresivnije vrste C. glabrata, C.krusei, C.tropicalis.
Sada je Candida albicans uzročnik kandidijaze kod 50% pacijenata, a ostalih 50% pomenute patogene vrste gljivica, koje su otporne na mnoge antifungalne lekove.
Gljivice slične kvascu su deo normalne mikroflore ljudske usne duplje, i u većini slučajeva nikada ne pokazuju svoja patogena svojstva.
Evo nekoliko glavnih faktora koji utiču na razmnožavanje kandide u ustima:
1. Oslabljen imunitet
Već smo rekli da je glavni razlog za pojavu kandide u ustima oslabljen imuni sistem. Ovo je tipično za pacijente koji uzimaju sistemske antibiotike, kortikosteroide, za pacijente sa stanjima imunodeficijencije - pacijente sa dijabetesom, bolestima krvi (neutropenija, anemija), crevnom disbiozom, kao i za pacijente sa HIV-om (kod poslednjeg, oralna kandidijaza se dijagnostikuje u 90% slučajeva).
U riziku su pacijenti sa onkološkim bolestima, uključujući i one nakon hemoterapije i terapije zračenjem), kao i žene koje uzimaju oralne kontraceptive.
2. Način ishrane
Studije pokazuju da ishrana sa visokim sadržajem ugljenih hidrata takođe predisponira oralnu kandidijazu, pa je zbog toga veoma važno kod takvih pacijenata izbegavati slatkiše, uključujući i slatke napitke. Istraživanja pokazuju da se kandida razmnožava i prianja na sluzokožu značajno ukoliko je povećan unos šećera (glukoza, galaktoza, saharoza).
Takođe treba uzeti u obzir da neuhranjenost može dovesti do nedostatka gvožđa, vitamina B12 i folne kiseline u organizmu, što je takođe predisponirajući faktor za oralnu kandidijazu.
3. Mobilne proteze
Kod pacijenata sa mobilnim protezama kandidijaza nastaje usled nedovoljne higijene proteze. U ovom slučaju, proteza je prekrivena biofilmom koji sadrži veliki broj gljivica roda Candida. Istovremeno, prilikom žvakanja, mobilna proteza prianja o sluzokožu protetskog ležaja, smanjujući njena barijerna svojstva (ovo olakšava prodiranje gljivične mikroflore u dubinu sluzokože). Iz tog razloga, dezinfekcija i mobilne i fiksne proteze je veoma važan deo prevencije i lečenja oralne kandidijaze..
Predisponirajući faktor može biti ako pacijent ne ukloni svoju protezu dok spava. U ovom slučaju, sluznica je stalno lišena kiseonika i pljuvačke, što stvara preduslove za reprodukciju bakterija i gljivica. Drugi razlog može biti to što se proteza ne uklapa dobro sa tkivima protetskog ležaja, pa samim tim povređuje sluzokožu. Takve mikrotraume sluzokože takođe doprinose nastanku razvoja oralne kandidijaze.
4. Hronična suva usta
Smanjena količina pljuvačke i sadržaja različitih enzima i antitela u usnoj duplji je važan predisponirajući faktor u razvoju oralne kandidijaze. Stalnu suvoća u ustima stomatolozi nazivaju kserostomijom.
5. Loša oralna higijena
Pokvareni zubi, karijes i nepravilno pranje zuba povećavaju rizik od razvoja kandidijaze. Infekcija u karijesnim defektima, mekom mikrobnom plaku, tvrdim zubnim naslagama - pogoršavaju lokalni imunitet oralne sluzokože. Zbog toga, gljivice roda Candida počinju da se aktivno razmnožavaju i mogu prodreti duboko u oralnu sluzokožu.
6. Ostali faktori
Drugi faktori mogu uključivati pušenje, endokrine poremećaje (kao što je dijabetes melitus), prisustvo određenih bolesti oralne sluzokože, kao što su lihen planus i leukoplakija. Kandida u ustima se često javlja kod pacijenata sa preklopljenim jezikom ili nakon pirsinga jezika.
Kandida u ustima - simptomi
Kada se kandida u ustima pojavi kod odraslih, simptomi mogu značajno da variraju od pacijenta do pacijenta. Činjenica je da se oralna kandidijaza projavljuje kroz tri glavna tipa, od kojih svaki ima karakteristične posebne simptome. Razlikuju se sledeća 3 glavna oblika ove bolesti:
- akutna pseudomembranozna kandidijaza,
- akutna ili hronična atrofična kandidijaza,
- hronična hiperplastična kandidijaza.
U nastavku ćemo analizirati karakteristike svakog oblika, ali, uprkos razlikama u simptomima, njihov tretman će se sprovoditi na skoro isti način.
1) Akutna pseudomembranozna kandidijaza
Ovaj oblik oralne kandidijaze je obično asimptomatski. Može se javiti nelagodnost zbog prisustva bele prevlake ili plakova koji se uzdižu iznad oralne sluzokože. U blagim slučajevima plakovi su pojedinačni, lako se uklanjaju, a ispod njih se nalazi jarko crvena sluzokoža.
U teškim slučajevima, plakovi se, povećavajući veličinu, spajaju jedni s drugima, što dovodi do zahvatanja skoro cele površine sluzokože.
2) Akutna i hronična atrofična kandidijaza
Kod akutne atrofične kandidijaze, pacijent se može osećati kao da se opekao vrućom tečnošću. Belih plakova u ovom slučaju nema, a sluzokoža ima svetlo crvenu boju. Drugi mogući simptom je metalni, kiseli, slan ili gorak ukus u ustima, kao i suva usta. Najčešće, akutna atrofična kandidijaza se razvija nakon uzimanja antibiotika širokog spektra ili inhalacionih kortikosteroida.
Kod hronične atrofične kandidijaze postoji i crvenilo sluzokože, osećaj peckanja. Najčešće se ovaj oblik kandidijaze javlja kod pacijenata sa mobilnom protezom, pa se ponekad naziva i protetskim stomatitisom. U nekim klasifikacijama, atrofična kandidijaza se takođe može nazvati terminom ''eritematozna'' (od reči ''eritem'' - crvenilo).
3) Hronična hiperplastična kandidijaza
Javlja se uglavnom samo kod odraslih i prilično je retka. U odnosu na druge oblike kandidijaze, učestalost pojavljivanja nije veća od 5%. Kandida se najčešće javlja na sluzokoži obraza, u blizini uglova usta, na zadnjoj strani jezika, kao i na mekom nepcu. Odlikuje se pojavom belih plakova koji vremenom rastu i spajaju se, postepeno dobijajući žućkastu boju. U izraženoj fazi, površina plakova postaje gruba, čvornasta.
Hiperplastična kandidijaza se razlikuje od pseudomembranozne po tome što se plakovi u ovom slučaju više ne mogu ukloniti pažljivim struganjem. Najčešće se hiperplastična kandidijaza javlja kod muškaraca srednjih godina koji puše. Postoje istraživanja koja dokazuju da hiperplastična kandidijaza ima tendenciju da se transformiše u rak. Te se ovaj vid kandidijaze može smatrati prekanceroznom bolešću.
Važno: Većina vrsta oralne kandidijaze je bezbolna, a manifestuje se samo prisustvom lezija na oralnoj sluzokoži, ponekad može doći do peckanja. Zbog toga se kandidijaza ponekad može pogrešno dijagnostikovati kao ''sindrom pečenja''.
Da bi se postavila tačna dijagnoza, veoma je važno izvršiti citološki pregled plaka uzetog iz oralne sluzokože. Ovo je tim važnije jer vrlo često obilna akumulacija ne-gljivične mikroflore (naročito na jeziku) - može ličiti na gljivičnu infekciju sluzokože.
Prenošenje i razvoj kandide u ustima
Oralna šupljina obično sadrži mnogo vrsta mikroorganizama koji ne samo da koegzistiraju, već i inhibiraju rast jedni drugih. Uzimanje antibiotika širokog spektra eliminiše neke vrste bakterija u usnoj duplji, što narušava uravnotežen sastav mikroflore. Nestanak, ili smanjenje određenih vrsta bakterija, može dovesti do rasta gljivica roda Candida.
Kod pacijenata sa dijabetesom i astmom upotreba inhalacionih kortikosteroida može izazvati oralnu kandidijazu. Prema statistici, kandida u usnoj duplji se javlja kod otprilike 5-10% odraslih i 1% dece koja koriste inhalacione kortikosteroide. U slučajevima kada su inhalacioni steroidi uzrok ove bolesti, kandidozne lezije obično imaju izgled eritema (crvenila), a ne pahuljica snega.
Kandida lezije se pojavljuju upravo na onim delovima sluzokože sa kojima je steroid došao u kontakt (po pravilu, ovo je zadnji deo jezika, nepce). Iz tog razloga, pacijentima koji uzimaju takve lekove savetuje se da nakon svake upotrebe kortikosteroida ispiraju usta vodom.
Da li je kandida u ustima prenosiva?
Kandida u ustima može biti prenosiva, a najlakše se prenosi putem direktnog kontakta, kao što je ljubljenjem ili deljenjem četkice za zube.
Infekcija se može preneti sa majke na bebu tokom porođaja, ako majka ima vaginalnu kandidijazu, ili putem dojenja, ukoliko postoji kandidijaza na bradavicama.
Komplikacije oralne kandidijaze
Vrlo često odrasli pribegavaju samolečenju, što često dovodi samo do širenja gljivične infekcije. Zbog kandidijaze u ustima vrlo brzo može da se razvije kandida u grlu, koja može da se proširiti na jednjak, izazivajući ezofagitis (bol kada hrana prolazi kroz jednjak, koji se oseća kao bol u grudima).
Takođe, kandida koja se ne leči na vreme može dovesti do širenja procesa na kožu (hronična mukokutana kandidijaza), koja se uglavnom javlja kod pacijenata sa patologijama imunog sistema, odnosno sa defektima u funkcionisanju T-limfocita, sa neutropenijom. Nedostatak lečenja ili neblagovremeni tretman hiperplastičnog oblika kandidoze može dovesti do razvoja kancera u usnoj duplji.
Kandida u ustima - lečenje i najbolja praksa
Već smo napomenuli da kandidu u sutima sve ređe izaziva podvrsta Candida albicans, koja prilično dobro reaguje na antifungalnu terapiju. Kod pacijenata se sve češće razvijaju najagresivnije vrste gljivica roda Candida – kao što su C.glabrata, C.krusei i C.tropicalis, koje ne samo da pokazuju otpornost na mnoge antifungalne lekove, već i sve češće spajaju sa drugim mikroorganizmima (stafilokoki, streptokoki itd.). Sve ovo komplikuje lečenje, a takođe doprinosi razvoju recidiva.
Zbog toga je najvažnija stvar, pre lečenja, sprovođenje citološkog pregleda. Na taj način ćete potvrditi dijagnozu oralne kandidijaze, i pored toga, odrediti i osetljivost gljivica Candida na glavne antifungalne lekove. To su sistemski antifungalni lekovi koji će biti osnova za lečenje oralne kandidijaze. Terapija blagih primarnih oblika bolesti može se sprovesti primenom lokalnih agenasa.
Kandida u ustima se leči u proseku 12 do 15 dana (dok simptomi bolesti potpuno ne nestanu). Međutim, kod pacijenata sa hroničnom kandidijazom koji već imaju recidive, takođe će biti potrebna terapija održavanja. Lečenje bolesti treba da sprovodi stomatolog - u saradnji sa lekarima drugih specijalnosti (terapeut, ginekolog, mikolog).
Važne stavke u lečenju kandide u ustima
Postoji nekoliko problema u koji se mogu javiti u toku lečenja kandidijaze.
- Prvi problem je što se gljive roda Candida mogu locirati ne samo na površini epitelnih ćelija sluzokože, već mogu rasti i unutar epitelnih ćelija. U ovom slučaju, mukopolisaharidna membrana ćelije domaćina štitiće gljive ne samo od fagocita (koji moraju da pronađu, apsorbuju i svare infektivne agense), već i, u izvesnoj meri, od antifungalnih lekova. U ovom slučaju mogu biti potrebne veće doze lekova i duži kursevi lečenja (uključujući supresivnu terapiju).
- Drugi problem može biti insuficijencija imunog odgovora (na primer, nepotpuna fagocitoza gljivica roda Candida). U odsustvu imunokorekcije uz pomoć imunomodulatora, ovo drastično povećava rizik od razvoja hronične kandidoze i kasnijih recidiva.
Veoma je važno sprovesti tretman uz istovremenu sanaciju usne duplje, tj. potrebno je izlečiti sve karijesne zube, žarišta hronične upale u usnoj šupljini, ukloniti zubne naslage. Ako meki mikrobni plak i tvrde zubne naslage nisu uklonjeni, to znači da će vrlo brzo doći do novog recidiva oralne kandidijaze. Pored toga, važno za pacijente sa mobilnim protezama je da redovno dezinfikuju svoje proteze, kao i da ih zamene ako im je istekao rok trajanja. Biće beskorisno lečiti oralnu kandidijazu kod pacijenata čije proteze i dalje predstavljaju izvor infekcije.
Za pušače je u ovom slučaju veoma važno smanjiti učestalost konzumiranja nikotina. Ako se kandidijaza pojavi tokom upotrebe inhalacionih steroida (kod astmatičara), potrebno je da pacijent isprire usta vodom nakon prskanja steroida. U vreme lečenja takođe je veoma važno smanjiti količinu konzumiranih ugljenih hidrata, a poželjno je potpuno izbaciti slatka pića i pića koja sadrže šećer. Za pacijente sa suvim ustima važno je da počnu sa upotrebom specijalnih preparata kako bi oralna sluzokoža bila hidrirana.
Veliku pomoć u lečenju i prevenciji kandidijaze i stomatitisa mogu pružiti paste za zube koje sadrže laktoferin, laktoperoksidazu, lizozim, glukozooksidazu. Takve paste povećavaju lokalni imunitet usne šupljine, smanjuju rizik od razvoja stomatitisa i kandidijaze.
Druga tačka je povećanje količine konzumirane hrane koja može suzbiti razvoj Candide. Rast gljiva se može obuzdati prirodnim jogurtima koji sadrže žive kulture mlečne kiseline, kao i proizvodima sa prirodnim antigljivičnim delovanjem (beli luk, propolis, ljuta crvena paprika).
Važno: Ukoliko je vaša kandida sklona redovnim recidivima, onda je najbolje da se podvrgnete kompletnom pregledu tela (primarni rezervoar gljivica Candida je najčešće gastrointestinalni trakt). Osim toga, kandidijaza može biti marker jedne od ozbiljnih bolesti koje možda niste ni svesni. To mogu biti bolesti krvi, endokrini poremećaji, gastrointestinalne bolesti, može čak biti znak onkologije.
Podelite vaše mišljenje!
Šta mislite o ovoj temi?
Komentari (0)