Bruksizam - Kako da rešite škripanje zubima?
![Škripanje zubima i Kako Sprečiti Posledice](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fapi.marcodental.xyz%2Fstorage%2Fcover%2F2022%2F11%2F13%2Fistockphoto-1254139856-612x612.jpg&w=3840&q=75)
Bruksizam može biti privremena reakcija na stres, ili neko hronično zdravstveno stanje. Ako se često budite sa glavoboljom, ili bolom u vilici, onda možda niste ni svesni da škripite zubima noću. U nastavku teksta pročitajte zašto škrgućemo zubima, koji su simptomi i potencijalne posledice, i kako da konačno pobedimo tu lošu naviku.
Bruksizam, ili škripanje zubima, je stanje u kojem osoba nesvesno škripi, ili škrguće zubima. Bruksizam može biti odgovor na stres ili napetost, a najčešće se dešava tokom spavanja, ali neretko i danju. Učestali bruksizam može izazvati bol u vilici, glavi i vratu, a takođe može i trajno oštetiti zube.
Evo nekih od najčešćih simptoma bruksizma:
Škripanje zubima ima brojne uzroke, a najvažnije je prepoznati ih i izlečiti na vreme. Neki od najčešćih jesu:
Bruksizam može efikasno da se leči različitim metodama:
Poput aligners-a (folije za ispravljanje zuba) folije za bruksizam, ili štitnici za zube, su silikonske ili plastične folije, koje se stavljaju preko gornjih i donjih zuba, uglavnom tokom noći. Smanjuju pritisak na vilicu tokom sna, omogućavaju joj da se opusti, i štite zube od daljeg oštećenja.
Medicinski tretmani, kao što su lekovi protiv bolova, ili mišićni relaksanti, mogu da pomognu da se smanji napetost u vilici. Deo terapije mogu biti antidepresivi, pa čak i botoks, kako bi se smanjila mišićna aktivnost u vilici.
Promene u životnom stilu, poput smanjenja kofeina i alkohola, kao i upravljanje stresom, putem meditacija, ili tehnika opuštanja, mogu biti od velike pomoći kada je oslobađanje od bruksizma u pitanju.
Škripanje zubima u snu je teže kontrolisati, jer se dešava kad smo potpuno nesvesni. Međutim, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da ga sprečite:
Potražite pomoć od svog stomatologa koji će znati kako da rešite bruksizam na način koji je za Vas najadekvatniji.
Škripanje zubima kod dece je čest je problem. Obično se javlja kao neželjeni efekat nicanja zuba. Proces izbijanja zuba može biti neprijatan i bolan, pa škrgutanje zubima nastaje kao instinktivni pokušaj deteta da ublaži bol.
Bruksizam kod dece najčešće prolazi sam, odnosno kada zubi niknu. Ponekad je neophodno da se izradi ortodntski aparat, koji će ispraviti nepravilan položaj zuba i vilice, u slučaju kada dete ima glavobolje, bolove, i oštećenja zuba.
Bruksizam kod beba se javlja kada počinju da niču prvi mlečni zubi, i vrlo često kada počnu da osećaju da im se zubi dodiruju, pa se na nesvesnom nivou prilagođavaju prisustvu zuba.
Bruksizam može da izazove abraziju zuba, odnosno gubitak zubne gleđi, usled trenja pri škripanju zuba. Zubna gleđ je tvrd spoljašnji sloj koji služi kao zaštita unutrašnjosti zuba. Kada se gleđ ošteti, unutrašnji slojevi postaju izloženi i osetljivi, dok desni postaju crvene, natečene, i bolne na toplu i hladnu hranu, ili pića.
Ako patite od bruksizma, znajte da nema razloga za preteranu brigu! Kombinacijom štitnika za zube, medicinskih tretmana i psihološkim strategijma, možemo smanjiti simptome, pa čak se i slobodite dosadnog i štetnog škripanja. Poradite na otkrivanju uzroka, ispratite naše savete i korake kako da ga sprečite, i ponovo se savršeno osmehnite, lagodno i bez ustezanja.
Zakažite pregled, i Marco će vam se javiti u najkraćem roku!
Podelite vaše mišljenje!
Šta mislite o ovoj temi?
Komentari (0)