Bilo da je uzrok bolest desni, karijes, trauma ili starenje, gubitak zuba predstavlja veliki problem za funkcionisanje, ali i za izgled usne šupljine. Nedostajući zubi mogu da otežaju govor i gutanje hrane, a mogu da dovedu i do pomeranja preostalih zuba, čime se otežava njihovo čišćenje.

Srećom, u savremenoj stomatologiji postoji veliki broj protetskih rešenja za zamenu zuba. U nastavku teksta pročitajte koje sve alternative postoje — od proteza, krunica i implantata, do All-on-4 i All-on-6 rešenja. Saznajte koje pogodnosti pružaju veštački zubi i koji su njihovi nedostaci, na osnovu čega možete da se opredelite za najbolju opciju.

Proteze - mobilna rešenja za nadoknadu zuba

Proteze su jedan od najpristupačnijih rešenja za ispravljanje zuba, ali i za njihovu nadoknadu.

Postoje različite vrste proteza koje se biraju prema potrebama pacijenta. Danas se češće koriste mobilne proteze, što znači da pacijent može samostalno da ih skida i vraća, ali postoje i fiksne proteze, koje se ne skidaju, već trajno postavljaju.

Evo koje sve vrste proteza postoje:

1. Totalne proteze (kompletne proteze)

Totalne proteze su veštački zubi se koriste za naknadu svih zuba u jednoj vilici. Prikrivaju celu vilicu, donju ili gornju, i oslanjaju se na nepce vilice kako bi bile stabilne u ustima. Mogu biti i podržane pomoću posebnog lepka za proteze koji pomaže da ostanu pričvršćene:.

2. Parcijalne proteze (delimične proteze)

Parcijalne proteze se koriste kada nedostaje nekoliko zuba u jednoj vilici. Oslanjaju se na desni i kosti, ali obično imaju dodatne kopče koje se vežu za preostale prirodne zube, kako bi bile stabilne.

3. Immediate proteze

Ove zubne proteze su dizajnirane za pacijente koji moraju da izvade zube, i postavljaju se odmah nakon vađenja. Omogućavaju pacijentima da ne ostanu bez zuba dok čekaju na finalnu protezu.

4. Implantima podržane proteze

Umesto da se oslanjaju na desni i kosti, ove zubne proteze su pričvršćene na zubne implante. Veoma su stabilne i obično ne zahtevaju upotrebu lepka, jer se "zakopčaju" na implantate, zbog čega ih neki ljudi nazivaju "snap-in" protezama.

5. Implantima podržane proteze (permanentne proteze)

Ove proteze nisu mobilne i ne mogu da se skidaju. Ugradnja zahteva trajnu fiksaciju implanata u vilici, a samo stomatolog može da ih ukloni. Iako zahtevaju dodatnu brigu i čišćenje, idealno su rešenje za osobe koje ne žele mobilne zubne proteze.

Parcijalna proteza za nadoknadu zuba.

Jedna od glavnih prednosti proteza je njihova povoljnija cena u odnosu na druge veštačke zube, kao što su mostovi i implantati. Brza ugradnja proteza je još jedna prednost, jer nije potrebno da se sprovode složeni hirurški zahvati, a mogu da se koriste za veći broj zuba u jednoj vilici.

Ipak, postoje i neke mane koje se javljaju, naročito u početnim fazama nošenja proteza, kada je potrebno vreme da se naviknete na nove uređaje. Takođe, kod tradicionalnih mobilnih proteza može doći do klizanja ili pomeranja proteze, prilikom žvakanja ili razgovora, što izaziva neprijatnost. Estetska ograničenja su još jedna mana, jer proteze mogu da izgledaju manje prirodno u poređenju s trajnijim opcijama, kao što su zubni implanti.

Krunice za zube - nadoknade za izgubljene, slabe i oštećene zube

Krunice za zube, ili navlake se postavljaju kada želimo da nadoknadimo jedan, ili nekoliko zuba, i kada su zubi slabi i ozbiljno oštećeni, dok su okolni zubi zdravi i očuvani. Navlake čuvaju i štite postojeći zub od daljeg propadanja, i potpuno obnavljaju njegovu funkciju.

Izrada krunice se radi u labaratoriji, nakon što stomatolog uzme otisak zuba, a dok pacijent čeka da se ona izradi, dobiće privremenu krunicu. Zub koji je oštećen se predhodno bruši sa svih strana, dovoljno da krunica može čvrsto da se postavi, specijalnim lepkom, i da ostane stabilna na zubu.

Krunica može biti izrađena od različitih materijala, uključujući metal, porcelan i keramiku.

Evo koje sve vrste krunica postoje:

1. Metalne krunice

Metalne krunice su izrađene od metala, poput zlata, nikla ili hroma, i izuzetno su otporne. Imaju dug vek trajanja, a njihov nedostatak je u tome što je metal na zubima vidljiv, pa ih mnogi smatraju manje estetski privlačnim. Zbog toga se obično koriste za zadnje zube, koji nisu vidljivi.

2. Metalokeramičke krunice

Metalokeramičke krunice se sastoje se od metalnog okvira i porcelanske prevlake, a navlače se na izbrušene bočne i zadnje zube. Metalokeramičke krunice su čvrste, stabilne, izgledaju prirodno, i imitiraju prirodnu zubnu gleđ.

3. Bezmetalne krunice

Ove krunice su gotovo identične po izgledu prirodnim zubima, a izrađene su od keramike, koja je izuzetno čvrsta i biokomaptibilna. Bezmetalne krunice su odličan izbor za osobe koje su alergične na metal. Iako su vrlo otporne, mogu biti sklonije pucanju od metalnih.

4. Cirkonijum krunice

Ove krunice su napravljene od cirkonijum oksida, materijala koji je izuzetno čvrst i otporan na habanje. Cirkonijum krunice su vrsta bezmetalnih krunica, i odličan su izbor, kako za prednje, tako i za zadnje zube, jer se dobro prilagođavaju boji prirodnih zuba.

5. CNC krunice (izrada u jednoj poseti)

Zahvaljujući naprednoj tehnologiji CAD/CAM, stomatolog može u toku vaše jedne posete da izradi krunicu, koristeći digitalni otisak zuba i mašinu za izradu iz jednog komada keramike. Ovo je brzo i efikasno rešenje, ali nije pogodna za sve pacijente, pogotovo za one koji imaju ozbiljno oštećene zube.

Navlake za zube mogu da potraju i do 10 godina, a ako ih pravilno održavate, vaš zub će ostati zdrav. One ga štite od daljeg trošenja, lomljenja, kao i od nagomilavanja bakterija, koje izazivaju upale i infekcije. Naravno, sve uz pravilnu i redovnu oralnu negu zuba!

Cena krunica za zube varira, u zavisnosti od materijala koji se koriste.

Žena drži rendgenski snimak zuba u jednoj ruci, a u drugoj krunicu za zube.

Zubni implanti - dugotrajni veštački zubi

Zubni implanti su trenutno najtrajniji način da se nadoknade izgubljeni zubi. Zube možemo da izgubimo usled povreda, kada ih ozbiljno oštetimo, ili usled dentalnih bolesti, kao što je paradentoza, kojom se gubi tkivo desni i dolazi do resorpcije kosti koja podržava zube.

Međutim, ugradnjom implantata, pacijenti mogu ponovo da uživaju u lepom osmehu, i da normalno žvaću hranu, bez narušenog samopouzdanja.

Zubni implanti se sastoje iz dva osnovna dela: implantat (metalna šipka koja se ugrađuje u vilicu, i koja zamenjuje koren izgubljenog zuba), i abutment (preko kojeg se postavljaju veštački zubi ili krunica).

U nekim slučajevima, abutment može da bude pričvršćen pomoću šrafova, a sam proces ugradnje može da potraje nekoliko meseci, jer je potrebno vreme da implantat zaraste u kost. Međutim, rezultati su dugotrajni.

Zubni implanti mogu da traju i decenijama uz pravilnu negu, a za razliku od postavljanja krunica i mosta, ne zahtevaju brušenje zuba. Postupak je uglavnom skuplji od drugih opcija, jer je kompleksniji i podrazumeva korišćenje više materijala.

Devojka se smeši, zadovoljna zubnim implantima.

Veštački zubi za celu vilicu - totalna rešenja za bezubost

Ukoliko su vam neophodni veštački zubi za celu vilicu, za vas su rešenja all on 4 implanti i all on 6 implanti. Ove tehnike zubnih naknada kombinuju implantate i fiksne proteze, čime se postiže maksimalna stabilnost i komfor, dok cena ostaje pristupačna u poređenju sa kompletnim implantatima za svaki zub.

1. All-On-4 implanti

All-On-4 implanti su revolucionarna tehnika koja se zasniva na postavljanju četiri implantata, a koja omogućava pacijentima koji su potpuno bezubi da dobiju fiksni most od 12 zuba.

Implantati pozadi su postavljeni pod većim uglom, što omogućava stabilnost i izbegavanje komplikacija, kao što su otvaranje sinusa ili potrebno nadoknađivanje kosti (sinus lift).

Kada pacijenti imaju manjak vilične kosti ili spuštene sinuse, ova metoda može biti idealna. Tehnika je posebno korisna za pacijente koji nemaju dovoljno kvalitetnu viličnu kost za ugradnju većeg broja implantata pod pravim uglom, jer omogućava bolje iskorišćavanje postojeće kosti.

Za razliku od tradicionalnih metoda, nakon ugradnje implantata, pacijenti mogu dobiti privremene zube u vrlo kratkom roku – već za 5 dana.

2. All-On-6 implanti

All-On-6 implanti se primenjuje kada je potrebno postaviti šest implantata, na koje se pričvršćuje most koji čine keramičke krunice za zube.

Ova tehnika je idealna za pacijente koji nemaju dovoljno vilične kosti za postavljanje samo četiri implantata (All 4 zubniimplanti), ili kada je prethodno došlo do značajnog gubitka kosti.

All-On-6 tehnika se često smatra zlatnim standardom u stomatologiji, jer predstavlja napredno rešenje za pacijente koji moraju da nadoknade sve zube, omogućavajući izradu fiksnih zuba od svih raspoloživih materijala, uključujući metalokeramiku, koja je najtvrđi materijal.

U nekim slučajevima, ako je kost izuzetno tanka, potrebno je primeniti sinus lift tehniku, koja podrazumeva podizanje sluznice sinusa, ubacivanje veštačke kosti, i postavljanje implantata.

U oba slučaja, i All-On-4 i All-On-6 tehnike omogućavaju pacijentima da već nakon prve posete zadrže funkcionalne i estetski prihvatljive veštačke zube, što metode čini vrlo popularnim rešenjem za potpunu bezubost.

Koja opcija za zamenu zuba je najbolja za vas?

Izbor najbolje opcije za zamenu zuba zavisi od brojnih faktora, kao što su količina izgubljenih zuba, stanje vaših preostalih zuba, vaše opšte zdravlje i, naravno, budžet.

Ako želite da vaši veštački zubi dugo traju, implantati su najpouzdanija opcija. Proteze imaju veliku prednost jer su povoljnije, ali uglavnom manje stabilne i manje udobne za nošenje. Ako su susedni zubi u dobrom stanju, desni zdrave i čvrste, kao i kosti koje podržavaju zube, krunice i mostovi bi bili dobro rešenje za vas.

Bez obzira na to da li vam nedostaje jedan, više zuba ili svi zubi u vilici, zajedno sa vašim stomatologom možete da pronađete najpovoljniju opciju koja će vam vratiti savršen hollywood smile i zdrave i funkcionalne zube.

Podelite vaše mišljenje!

Šta mislite o ovoj temi?


Komentari (0)
whatsapp icon
Osmeh kakav ste oduvek želeli za samo 7 dana.

Zakažite pregled, i Marco će vam se javiti u najkraćem roku!

whatsapp iconBesplatan hotel
whatsapp iconBesplatan prevoz sa i do aerodroma