Zubni most je odličan način da popunite sve praznine u zubima i da postignete svoj savršen osmeh. Ukolink vam nedostaje jedan ili dva zuba, onda je on idealno rešenje za vas! U ovom blogu ćemo vam predočiti što treba da znate o zubnim mostovima, uključujući to šta su oni, zašto su korisni, kao i da li je procedura ugradnje bolna i šta ona uključuje. Ako tražite rešenje da upotpunite svoj osmeh, na pravom ste mestu!
Šta je zubni most?
Zubni most je specijalan uređaj koji se koristi za zamenu jednog ili više nedostajućih zuba. Dizajniran je da premosti prazninu između dva zuba pričvršćivanjem veštačkog zuba na susedne zube, ili implante (all on 4, all on 6). Bezbedno pričvršćene za postojeće zube, krunice pružaju trajno rešenje prirodnog osmeha.
Zašto se rade mostovi na zubima?
Mostovi na zubima se koriste za zamenu jednog ili više zuba, usled karijesa, bolesti desni, povreda ili vađenja zuba. Most se obično sastoji od dve ili više krunica, koje su pričvršćene na susedne zdrave zube, dok se između njih stavlja veštački zub - što je zapravo most.
Krunice mogu biti: bezmetalne krunice, metalokeramičke krunice ili cirkonijum krunice.
Mostovi na zubima pomažu u obnavljanju snage zagriza, održavanju oblika lica, i ispravljanju krivih zuba. Pomoći njih se zubi drže na mestu, dok istovremeno pružaju snagu i stabilnost okolnim zubima, što rezultira ravnijim i zdravijim osmehom.
Šta je cirkularni, a šta viseći zubni most?
Cirkularni i viseći zubni most su dva različita tipa mostova. Cirkularni zubni most se koristi kada je u pitanju gubitak više zuba u nizu. Obuhvata zdrave zube između praznine, te im u potpunosti pruža podršku sa svih strana i povezuje ih.
Sa druge strane, viseći zubni most se koristi, ukoliko se izgube zubi na jednoj strani donje ili gornje vilice, dok je druga strana slobodna, odnosno zdravi zubi su prisutni samo na jednoj strani.
Kako izgleda proces pripreme pacijenta pre stavljanja zubnog mosta?
Da biste bili sigurni da je ugradnja trajnog zubnog mosta pravo rešenje za problem nedostajućih zuba koji imate, budite sigurni da ste ispratili sve potrebne korake pripreme, koji podrazumevaju:
- Zakazivanje detaljnog stomatološkog pregleda: detaljan pregled zuba, desni i cele vilice pomoći će vašem stomatologu da utvrdi da li je most adekvatno rešenje, kao i da identifikuje sve potencijalne stomatološke probleme pre same intervencije.
- Rendgenski snimak: rendgenski snimak vilice pružiće detaljan pregled područja, strukture zuba i kosti što će pomoći stomatologu da precizno isplanira ugradnju mosta.
- Održavanje redovne higijene usta i zuba: održavajte oralnu higijenu i perite zube minimum dva puta dnevno fluoridnom pastom za zube, i ispirajte ih vodom nakon svakog obroka.
- Profesionalno čišćenje zuba: obavite profesionalno čišćenje zuba da biste otklonili nakupljeni plak ili kamenac, i obezbedili čiste i zdrave zube pre samog tretmana.
- Konsultacije sa stomatologom: prikupite svu potrebnu dokumentaciju i obavestite svog zubara o svim lekovima koje koristite. Postavljajte pitanja i otklonite sve nedoumice kako bi sama intervencija bila što komfornija i bezbrižnija.
Kako se radi zubni most?
Izrada zubnog mosta je precizan i složen proces koji zahteva iskusnog i profesionalnog stomatologa kako bi intervencija prošla što lakše i bezbolnije. Koraci ugradnje mostova uključuju:
- Priprema zuba: priprema zuba vrši se turpijanjem, odnosno uklanjanjem male količine gleđi sa zuba sa obe strane otvora kako bi se oformilo mesto za most. Noseći zubi se pripremaju tako što se smanjuju u veličini i oblikuju tako da čvrsto prihvate most.
- Uzimanje otisaka zuba: nakon što se zubi srede i pripreme, uzima se otisak potpornih, tj. nosećih zuba i šalju se u stomatološku laboratoriju koja most izrađuje po jedinstvenim merama zuba svakog pojedinačnog pacijenta.
- Izrada mosta: na osnovu prethodno kreiranih otiska, u zubotehničkoj laboratoriji i po precizno određenoj meri izrađuje se, odnosno izliva zubni most. Most je napravljen od komada metala ili porcelana. Izrađen je po modelu zuba pacijenta i dizajniran da savršeno pristaje ustima pacijenta.
- Postavljanje mosta: most se zatim specijalnim zubnim cementom postavlja na potporne zube kako bi se obezbedilo dobro i čvrsto prianjanje.
- Završna provera: nakon postavljanja mosta, on će biti uglačan i proveren na pristajanje, zagriz i udobnost.
Privikavanje na zubni most
Privikavanje na zubni most ne traje dugo, kod većine pacijenata. Uglavnom se javljaju problemi sa žvakanjem tvrde hrane, i osećaj nelagode dok se razgovara. Potrebno je da prođe i izvesno vreme da se vilica navikne na novo, strano telo, te se često nakon procedure u ustima javlja osećaj pritiska. Međutim, sve neprijatnosti su kratkotrajne, i u većini slučajeva nestaju kroz nekoliko dana. Veoma su važne i redovne posete stomatologu nakon postavljanja zubnog mosta, kako bi on utvrdio da je ispravno urađen i da ne uzrokuje nikakve iritacije.
Koje su prednosti i mane zubnog mosta?
Prednosti zubnog mosta uključuju obnavljanje zagriza, ulepšavanje osmeha, kao i smanjenje rizika od različitih bolesti desni. Nedostaci mogu biti potencijalna osetljivost i potreba za potpuno zdravim susednim potpornim zubima. Razgovarajte sa stomatologom kako biste pronašli pravo rešenje za sebe.
Da li postoje komplikacije i rizici kod zubnih mostova?
Zubni mostovi su bezbedan i efikasan način za zamenu zuba koji nedostaju, međutim, postoji nekoliko rizika kojih treba biti svestan od kojih su najčešće: karijes, kao i bol i poteškoće u čišćenju zuba. Redovno održavanje i pregledi stomatologa u velikoj meri mogu pomoći da se smanji rizik od svih komplikacija.
Koliko dugo traje zubni most?
Uz odgovarajuću negu, zubni most može trajati od 10-15 godina, pa čak i duže. Dobra zubna higijena, redovni stomatološki pregledi i izbegavanje tvrde i lepljive hrane su ključni za produženje veka mosta. Kada vodite brigu o higijeni i imate zdrave navike, zubni most može da vam pružiti sjajan osmeh dugi niz godina!
Kako izgleda skidanje zubnog mosta?
Skidanje zubnog mosta se obavlja u stomatološkoj ordinaciji, najčešće pod lokalnom anestezijom. Najpre se uklanjaju cementi koji drže most, a potom i sam most, prilikom čega se vodi računa da se zubi i desni ne oštete. Ovaj postupak je jednostavan i bezbolan, a vi ćete u razgovoru sa vašim stomatologom doći do rešenja koje su ostale opcije za zamenu mosta.
Kako se pravilno održava zubni most?
Četkajte zube dva puta dnevno i koristite konac da biste uklonili plak i ostatke hrane sa zuba. Redovni stomatološki pregledi i čišćenje takođe su važni kako bi se održali mostovi na zubima. Pitajte stomatologa o dodatnim mogućnostima preventivne nege kako biste osigurali kvalitet i dugovečnost.
Kako izabrati pravog zubara za zubni most?
Odabir zubara za zubni most može biti od suštinskog značaja za lečenje. Potražite stomatologa sa iskustvom, dobrom reputacijom, kao i zubar koji će vam ponuditi personalizovanu negu. Pitajte prijatelje i porodicu za preporuke i pročitajte recenzije kako biste doneli dobru i promišljenu odluku.
Predlažemo još nekoliko korisnih saveta kako izabrati pravog zubara za mostove:
- Izaberite specijalizovanog stomatologa: Izaberite stomatologa koji je specijalizovan za zubne mostove kako biste stekli poverenje u kvalitet i rezultate usluge.
- Potražite fotografije pre i nakon ugradnje mosta: Proverite efikasnost ugradnje ukoliko na sajtu ordinacije postoje fotografije zuba pre i nakon same intervencije.
- Pitajte stručnjaka za savet: Zamolite stomatologa da vam objasni različite dostupne vrste mostova, procedure izrade, kao i najbolje opcije za vaše potrebe.
Zubni most je rešenje za izgubljene zube i oralno zdravlje
Prednosti zubnog mosta sežu daleko od fizičkog izgleda. Vraćanjem prirodnog oblika i strukture zuba, takođe možete povratiti i sposobnost da samopouzdano govorite, jedete i da se smejete.
Obnavljanje vašeg oralnog zdravlja može imati značajan uticaj na opšte zdravlje i dobrobit organizma. Iako je potrebno vreme da se most na zubu pravilno postavi i da se naša usta prilagode, dugoročne prednosti daleko su veće od kratkoročne nelagodnosti. Uz pravilnu negu i održavanje, zubni most može trajati mnogo godina, pružajući vam znatno samouvereniji i iskreniji osmeh.
Podelite vaše mišljenje!
Šta mislite o ovoj temi?
Komentari (0)