Zubne krunice su protetske navlake za zube, koje se koriste kako bi poboljšale funkcionalnost i izgled polomljenih, slabih ili pokvarenih zuba. Izgledaju kao kapice u obliku zuba, imaju potpuno prirodan izgled i boju, i stapaju sa ostatkom zubnog niza. Prave se od različitih materijala, te postoje zubne krunice od metala, keramike, cirkona, legure zlata, ili kombinacije keramike i metala. Kada su zubi zaštićeni krunicama, manje su podložni razvoju bolesti, poput karijesa, ili erozije zubne gleđi.
U nastavku teksta bavićemo se osnovnim razlikama između bezmetalnih i metalokeramičkih krunica - šta su i koje su njihove prednosti i mane, na osnovu kojih ćete moći da se opredelite za najbolju opciju za vaše zube i potrebe.
Šta su bezmetalne krunice za zube?
Bezmetalne krunice za zube su trenutno najkorišćenije zubne navlake, i uglavnom se ugrađuju kada pacijentu nedostaje jedan, ili više prednjih zuba. Ne sadrže metal koji potencijalno može da naruši prirodan i lep izgled zuba, ali, to nije jedini razlog zašto su bezmetalne krunice danas izuzetno tražene.
One su sačinjene od visokokvalitetnih materijala koji nisu toksični za ljudsko telo, što ih čini potpuno biološki prihvatljivim. Ovo se posebno odnosi na bezmetalne krunice koje su napravljenje od cirkonijuma, litijum disilikata ili kompozitnih materijala, jer oni ne izazivaju alergiju, ili upale u kontaktu sa tkivima u ustima.
Pomenuti materijali su izuzetno jaki i otporni na mehaničke, ali i na hemijske promene. Na primer, litijum disilikat je veoma otporan na habanje, što ga čini pogodnim za upotrebu u estetskim stomatološkim tretmanima, kao što je postavljanje navlake za zube ili zubnih faseta.
Velika je prednost i ta što bezmetalne krunice ne menjaju boju! One su prozirne, te mogu da daju potpuno prirodan izgled, odnosno mogu u potpunosti da se prilagode boji pacijentovih zuba. Prave se u više slojeva, sa različitim nivoima prozirnosti, kako bi potpuno imitirale prirodnu boju zuba.
Još neke od prednosti bezmetalnih krunica za zube je ta što su udobne, odnosno zubi i vilica im se veoma lako prilagođavaju. Pored toga, sa njima se zubi i desni lako peru i čiste.
Koliko traju bezmetalne krunice?
Zahvaljujući ovim visokokvalitetnim materijalima, uz pravilnu negu i održavanje, bezmetalne krunice mogu trajati veoma dugo, između 10 do 20 godina. Dužina trajanja, naravno, zavisi i od kvalitetnog i preciznog postavljanja krunica.
Od kojih materijala se izrađuju bezmetalne krunice?
U okviru bezmetalnih krunica postoji više vrsta i podvrsta. Najčešće se izrađuju krunice od keramike i cirkonijuma. Međutim keramičke i cirkonijumske krunice nisu potpuno isti pojmovi.
Bezmetalne keramičke krunice, su izrađene od čistog keramičkog materijala, daju potpuno prirodan izgled, ali se ne koriste za nadoknadu zuba.
Bezmetalne cirkonijum krunice su izrađene od cirkonijum-dioksida, najjače su i najotpornije na lomljenje, i veoma prilagodljive - gotovo se ni neprimećuje razlika između njih i prirodnog zuba. One se mogu koristiti za nadoknadu zuba i koriste se za izradu mostova većeg raspona.
Krunice od litijum silikata su inovativne vrste krunica, nisu toliko jake kao cirkonijumske, ali imaju slične karakteristike. Sastavljene su od kristala silikata i litijuma, a poznatije su kao E-max krunice. Iako su skuplje od ostalih, daju jako dobar efekat, veoma su tanke, otporne, i izrađuju se u slučaju kada nedostaje više zuba u nizu, ili kada je neophodna potpuna nadoknada zuba.
Kako se ugrađuju bezmetalne krunice?
Pre ugradnje bezmetalne krunice, vaš stomatolog će pregledati vaše zube i proceniti njihovo stanje. Na osnovu ortopanskog snimka se planira dalji tok procedure. Pre ugradnje, stomatolog daje anesteziju, a zatim bruši zub kako bi krunica mogla pravilno da se postavi.
Nakon toga se uzima otisak zuba i izrađuje se finalna krunica. Kada je krunica gotova, fiksira se na zub uz pomoć specijalnih lepkova i cementa. Završni postupak procedure je provera ugriza, kako bi stomatolog utvrdio da je krunica pravilno postavljena! Naravno, dok vaša krunica ne bude spremna, stomatolog će vam verovatno postaviti privremenu!
Kome se preporučuju bezmetalne krunice?
Keramičke krunice se preporučuju za prednje zube, odnosno za sekutiće i očnjake, jer su estetski najprivlačnije. Međutim, ugrađuju se i na kutnjake i premolare, pogotovo bezmetalne krunice na bazi cirkonijuma, koje su veoma jake i otporne.
Šta su metalokeramičke krunice za zube?
Metalokeramičke krunice za zube su takođe veoma popularan izbor zubnih navlaka. Imaju visoku izdržljivost i otpornost na habanje. Najčešće se postavljaju na bočne i zadnje zube, zbog čvrste metalne osnove koja daje stabilnost. Koriste se i za ugradnju mostova.
Ove krunice se sastoje iz dva sloja - iz osnove, koja je izrađena od metala i koja pričvršćuje zub, i od keramičkog dela koji se nanosi preko metala.
Metalni deo je obično izrađen od legura kao što je nikl-hrom, hrom-kobalt ili zlato, i upravo su oni zaduženi za stabilnost i čvrstoću krunica. Metal čini oko 50% krunice.
Keramički deo ovih krunica je odgovoran za prirodni izgled zuba, i farba se kako bi se postigla usklađenost sa bojom vaših zuba.
Međutim, metalokeramičke krunice drugačije prelamaju svetlost, kada ih poredimo sa prirodnoim zubima, ili keramičkim i ostalim bezmetalnim krunicama. Ovo se dešava zbog sive boje metala, koji je postavljen uz desni, ka korenu zuba, i upravo na ovom mestu boja može biti nešto tamnija. Ipak, ovo ne mora nužno da bude slučaj, jer se često dešava da se ne primećuje nikakva razlika, ili se vidi minimalna, na dnevnom svetlu.
Metalokeramičke krunice su dugotrajne, i mogu trajati i do deset godina, uz pravilno održavanje. Veoma su otporne i pružaju dobru stabilnost zubima. Prilikom same procedure, zahtevaju uklanjanje većeg dela zdravog zuba, u poređenju sa drugim vrstama krunica. Metalni delovi su prilično velikih zapremina, i mogu da budu debljine i do 2 mm, te je potrebno mnogo slojeva keramike da bi se metal prekrio, a zubi sveli na odgovarajuću veličinu.
Upravo to zahteva više brušenja, i to je razlog zašto se metalokeramičke krunice uglavnom primenjuju samo na zadnjim i bočnim zubima. Takođe, ukoliko se desi da se desni istanje vremenom, usled parodontoze ili starenja, metalni deo može da postane vidljiv, što ponovo zahteva stomatološke tretmane.
Metalokeramička krunica može da izazove i alergijske reakcije, posebno kod osoba koje su alergične na nikl ili zlato. U savremenoj stomatologiji se za izradu ovih krunica najviše koristi legura hrom-kombalta, jer je biokompatibilan i ne izaziva alergije. Nikl je fleksibilan materijal, ali često zna da izazove alergije.
Kako se ugrađuju metalokeramičke krunice za zube?
Postupak ugradnje metalokeramičke krunice traje oko 2 -3 nedelje. Stomatolog će, nakon detaljnog pregleda vaših zuba i procene njihovog stanja, izbrušiti zub, uz anesteziju. Zubi se tokom ugradnje metalokeramičkih krunica više bruše, u odnosu na brušenje pri ugradnji krunica bez metala.
Kada se zub izbruši, stomatolog će uzeti njegov otisak koji je neophodan za izradu krunica. Dok čekate da se ona izradi, verovatno ćete dobiti privremenu krunicu, kako bi se pripremljenji zub zaštitio. Nakon što je krunica završena, fiksira se za zub specijalnim lepkom ili cementom. Nakon postavljanja, proverava se pacijentov ugriz, koji ukazuje na to da li je dobro postavljena.
Kome se preporučuju metalokeramičke krunice?
Krunice sa metalom se preporučuju svima kojima su zubi, ili zub, ozbiljno oštećeni. Odličan su izbor za kutnjake, ili ako vam među zadnjim zubima nedostaje jedan, ili više zuba u nizu.
Iako nisu toliko estetski privlačne kao keramičke, izbor će zavisiti od preferencije pacijenta, i od same lokacije zuba.
Ključna razlika između metalnih i bezmetalnih krunica
Krunice za zube pružaju mnogo benefita - od zaštite zuba od propadanja i pružanja podrške, do vraćanja lepog osmeha. Danas su sve krunice koje se koriste ili bezmetalne, ili metalokeramičke. Najbitnija razlika između metalne i bezmetalne krunice je što se prve sastoje od keramike i metala, dok su druge potpuno izrađene od jednog materijala - keramike ili cirkonijuma.
Ove dve vrste krunica imaju svoje prednosti i nedostatke, a kako bi doneli pravu odluku prilikom njihovog odabira, veoma je bitno i da razumete koje su, kao i koje su glavne razlike. U nastavku teksta pročitajte kako se keramičke i metalokeramičke krunice razlikuju po svojim karakteristikama, prilagođavanju, dugotrajnosti, održavanju i cenama.
Bezmetalne krunice
Prednosti:
- Ne izazivaju alergijske reakcije
- Zubi izgledaju potpuno prirodno
- Veoma su udobne i prilagodljive zubima
- Uz pravilno održavanje mogu potrajati i do 20 godina
- Lako se održavaju
- Boja može potpuno da se prilagodi prirodnim zubima, i ne menjaju boju vremenom
Mane:
- Ukoliko nastane problem sa udobnošću, teže su popravke i prilagođavanje
- Manje su pogodne za zadnje zube
- Krhke su, jer nemaju metal kao dodatnu stabilnost
- Uglavnom su skuplje od metalokeramičkih krunica
Metalokeramičke krunice
Prednosti:
- Izuzetno su čvrste i izdržljive
- Metalna osnova daje bolju povezanost zubima
- Štite zube i smanjuju rizik od preloma zuba
- Boja je dugotrajna
- Sprečavaju razvoj karijesa
- Cena je uglavnom pristupačnija u odnosu na bezmetalne krunice
Mane:
- Pojedine legure od kojih se izrađuju mogu da izazovu alergiju
- Povećavaju abraziju zuba
- Veće je brušenje zuba, zbog debljine krunica
- Ako je zub živ, obavezna je depulpacija
- Vremenom može da se pojavi metal u predelu desni
- Ne stavljaju se deci i adolescentima
Da li se mogu kombinovati bezmetalne i metalokeramičke krunice?
Da, bezmetalne i metalokeramičke krunice se mogu kombinovati, i to se vrlo često preporučuje. Na primer, na prednjim zubima, koji su najuočljiviji, možete ugraditi cirkonijumske ili keramičke, kako bi osigurali da zubi izgledaju potpuno prirodno. Za kutnjke i premolere idealne su metalokeramičke, zbog svoje izdržljivosti.
Kako odabrati pravu vrstu krunice za zube?
Ukoliko razmišljate o ugradnji zubnih kunica, uzmite u obzir nekoliko bitnih faktora, pre svega samu funkcionalnost i namenu krunice, zatim stanje i potrebe vaših zuba, i na kraju ukupne troškove.
Bezmetalne krunice su estetski privlačnije, i u principu više odgovaraju gornjim, odnosno prednjim zubima. Metalokreamičke krunice, sa druge strane su otpornije i veoma efikasne za zadnje i bočne zube. Ova dva faktora mogu biti i presudna u odabiru krunica, ali mi vam svakako preporučujemo da se konsultujete sa vašim stomatologom, kako biste zajedno došli do rešenja i odabrali krunice prema vašim potrebama!
Kako se krunice održavaju?
Ukoliko želite da vaše krunice traju što duže, neophodno je da ih pravilno održavate. Ako ne vodite dovoljno računa o njima, može se desiti da vremenom olabave, pa čak i da ispadnu. Zubi mogu postati osetljivi, mogu da se razviju bolesti desni i karijes, a takođe može doći i do promene u boji zuba.
Ako osetite bilo kakvu neprijatnost, ili vidite oštećenje na krunici, javite se odmah vašem stomatologu, kako bi ih popravio. Pukotine, ili bilo kakvo oštećenje, mogu da se prošire. Vođenje računa o vašim krunicama, ne samo da vam čuva vreme, već i novac.
Postoji više preventivnih mera koje možete da preduzmete kako biste sprečili oštećenje krunica, ali i kako biste sačuvali zdravlje vaših zuba:
- Redovno perite zube (dva puta dnevno), koristite konac i tečnost za ispiranje zuba; Koristite četkice sa mekim vlaknom i pastu za zube sa fluorom;
- Idite na redeovne stomatološke preglede, kako biste sprečili potencijalne komplikacije, ili kako bi vaš stomatolog uvideo rane znake oštećenja; Profesionalno čišćenje zuba će sprečiti nagomilavanja plaka i kamenca, koji mogu da utiču na funkcionisanje krunica;
- Budite oprezni kakvu hranu jedete. Žvakanje tvrde hrane, kao što su bombone ili orašasti plodovi, mogu da oštete krune, i da povećaju rizik od pucanja. Ovo može da se odnosi i na štetne navike, poput grickanja noktiju ili olovke;
- Ukoliko škrgućete zubima, time oštećujete i prirodne zube i krunice. Pokušajte da smanjite stres vežbama ili meditacijom, ili da opuštate vilicu kada primetite da je zategnuta;
- Ukoliko se bavite nekim sportom, koristite zaštitne udlage, kako biste zaštitili svoje zube.
Podelite vaše mišljenje!
Šta mislite o ovoj temi?
Komentari (0)