Silikonske proteze za zube su među najpopularnijim izborom za ispravljanje zuba u savremenoj stomatologiji, zahvaljujući udobnosti koju pružaju, i velikim estetskim prednostima. Predstavljaju inovativno i veoma efikasno rešenje za mnoge pacijente. U nastavku teksta, pročitajte sve o silikonskim zubnim protezama, koje su prednosti, kome se preporučuju, kako se koriste i održavaju, te kakva su iskustva mnogih pacijenata koji su ih koristili.

Šta su silikonske proteze za zube?

Silikonske proteze za zube su vrsta stomatoloških proteza, koje se koriste za naknadu izgubljenih zuba. Napravljene su od visokokvalitetnog medicinskog silikona, koji je veoma mekan i fleksibilan, i odlično se prilagođava obliku desni i zuba. One su manje invazivne, u poređenju sa metalnim, ili akrilnim protezama.

Funkcija ovih proteza jeste da nadoknade jedan, ili više izgubljenih zuba kod pacijenata, pružajući im pravi hollywood smile, i pomažući im da povrate funkcionalnost, odnosno sposobnost normalnog govora i žvakanja.

Devojka sa osmehom u ruci drži silikonsku protezu.

Koja je prednost silikonske proteze?

U poređenju sa tradicionalnom protezom, silikonska proteza nudi brojne prednosti, a one se, pre svega, ogledaju u većoj estetskoj privlačnosti, udobnosti za nošenje, i lakoj upotrebi. Evo koje su sve prednosti one nude:

  • Estetska privlačnost: ove proteze se mogu izraditi sa visokim stepenom transparentnosti i prilagođavanja boje, tako da potpuno odgovaraju prirodnoj boji pacijentovih zuba. To ih čini estetski privlačnim, jer su tanke i providne, i gotovo neprimetne na zubima;
  • Visoki kvalitet: izrađene su od veoma kvalitetnog silikona, koji je mekan, elastičan i izdržljiv. Ovo ih čini dugotrajnim i otpornim na habanje;
  • Udobnost: mekana tekstura silikonskih proteza smanjuje mogućnost iritacije desni, što ih čini idealnim za pacijente sa osetljivim desnima;
  • Jednostavnost upotrebe: većina silikonskih proteza se veoma lako postavlja i skida, što olakšava svakodnevnu upotrebu. Takođe se i veoma lako čiste i održavaju, što pomaže u održavanju dobre oralne higijene, i sprečava nakupljanje plaka, i nastanka različitih bolesti desni i usta;
  • Biokompatibilnost: ove proteze su hipoalergene, i njihova upotreba ne izaziva alergijske reakcije;
  • Neporoznost: ove proteze su uglavnom otporne na mrlje i na mirise, međutim, to će, u velikoj meri, zavisiti i od načina održavanja;
  • Prilagodljivost: period adaptacije je znatno kraći, u odnosu na ostale vrste proteza, jer su elastične i tanke, a takođe ne ometaju u govoru; Dobro prianjaju uz konture desni i usne šupljine, što obezbeđuje odličnu fiksaciju;
  • Brža izrada: mogu se brže napraviti u poređenju sa tradicionalnim protezama;

Devojka sa osmehom stavlja silikonsku protezu.

Kome se preporučuju silikonske proteze za zube?

Silikonske proteze za zube se preporučuju ljudima koji se suočavaju sa gubitkom jednog, ili više zuba. Preporučuju se kod različitih kategorija pacijenata, i idealno su rešenje ako:

  • se suočavate sa parcijalnim gubitkom zuba;
  • ako ste alergični na akril, ili druge materijale, koji se koriste u tradicionalnim protezama;
  • imate osetljive desni, koje se lako iritiraju, što često dovodi do krvarenja desni. Silikon je mekši i elastičniji, u odnosu na materijale od kojih su izrađene druge proteze;
  • ukoliko patite od bruksizma, onda vam ove proteze mogu pomoći da smanjite kontakt između zuba, kao i pritisak na zube i vilicu;
  • ukoliko imate neravne vilične grebene - ove proteze su fleksibilne i bolje se prilagođavaju nepravilnostima u viličnom grebenu.
  • ako imate koštane izraštaje, one se bolje prilagođavaju nepravilnostima u ustima.
  • ako želite prirodniji izgled vaših zuba;

Gubitak zuba.

Da li se izrađuje totalna silikonska zubna proteza?

Totalna silikonska zubna proteza se ne izrađuje. Umesto toga, silikonska proteza se koristi kao parcijalna proteza, ili kao dodatak na tradicionalnim protezama, kako bi poboljšala njihovu udobnost i funkcionalnost. Kada je reč o totalnim zubnim protezama, akrilni materijali ostaju standard koji se koristi, jer su čvršći i mogu da podrže celu strukturu proteze. Iako proteze od silikona nude brojne pogodnosti, koje se pre svega odnose na udobnost i estetiku, njihova upotreba je ograničena na parcijalne delove zuba.

Od kog materijala se izrađuje silikonska proteza?

Silikonska proteza se izrađuje od veoma kvalitetnog biokompatibilnog medicinskog silikona. On je potpuno bezbedan za upotrebu, i smanjuje rizik od alergija i bilo kakvih iritacija desni. Za razliku od tradicionalnih proteza koje često mogu da budu veoma krute, ili čak da izazivaju osećaj nelagode, ove proteze su mekane i elastične, i smanjuju pritisak na desni. Iz tog razloga su veoma pogodne kod osoba koje imaju osetljive desni.

Silikonske proteze za ispravljanje zuba.

Kako se izrađuje silikonska proteza?

Izrada silikonske proteze zahteva precizno planiranje i rad, a ceo proces se odvija u nekoliko koraka:

  • Prvi korak je pregled kod stomatologa, kako bi se utvrdilo da li je silikonska proteza idealno rešenje za pacijenta;
  • Zatim se uzima otisak zuba i desni pacijenta, kako bi se stvorila tačna replika vilice i zuba:
  • Stomatološki tehničar, na osnovu otiska, stvara model po kojem će se raditi proteza;
  • Nakon što se silikonski materijal oblikuje i prilagodi modelu, ostavlja se da očvrsne;
  • Kada je proteza gotova, pacijent je obavezno proba, kako bi stomatolog bio siguran da mu odgovara i da mu je udobna. Možda će biti potrebna dodatna prilagođavanja;
  • Poslednji korak je informisanje pacijenta o pravilnoj nezi proteze, ali i o pravilnoj nezi zuba, kako bi omogućio da njegova proteza što duže traje, ali i sprečio nastalak karijesa, ili drugih problema sa zubima.

Izrada silikonske proteze.

Da li postoje mane silikonskih proteza?

Silikonske proteze, iako nude niz pogodnosti, imaju i pojedine mane. Jedna od najvećih mana jeste ta da ne mogu da zamene sve zube, tako da su dostupne samo kao parcijalne proteze. Totalne silikonske proteze se ne prave, i ukoliko je pacijentu potreban ceo set proteza, onda ove proteze nisu pravi izbor za njega.

Takođe, proteze od silikona nisu kompatibilne sa pacijentima koji imaju parodontalne bolesti. Bakterije veoma lako mogu da se akumuliraju na ivicama ovih proteza, na kojima se čestice hrane lako nakupe. S obzirom na lako nakupljanje bakterija ispod ovih proteza, pacijenti koji imaju bolesti desni, ili parodontozu, bi trebalo da posebno vode računa o njihovoj higijeni.

Iako veoma udobne i prilagodljive zubima i vilici, mogu da zahtevaju čestu zamenu. U poređenju sa ostalim vrstama proteza nisu toliko čvrste, i mogu da imaju kraći životni vek (u poređenju sa akrilom i metalom, silikon može biti manje čvrst). Ako se ne održavaju pravilno i ne drže u vlažnoj sredini, mogu da izgube elastična svojstva.

Takođe, s obzirom na to da su često skuplje od metalnih, ili akrilnih proteza, pojedinim pacijentima to može biti prepreka.

Kako se koriste silikonske proteze i koliko vremena u toku dana?

Stavljanje silikonskih proteza je jednostavan proces. Prvo bi trebalo da se uverite da je vaša proteza čista i suva. Ako proteza zahteva lepak, nanesite ga ravnomerno na donji deo proteze. Pažljivo stavite protezu, i lagano pritisnite, kako bi se prilagodila desnima i zubima. Proteza mora da prilegne čvrsto uz desne, te proverite da li je dobro postavljena, kako se ne bi pomerala.

Ukoliko želite najbolje rezultate, silikonsku protezu bi trebalo da koristite tokom celog dana i noći, osim ako vas stomatolog nije drugačije posavetovao. Proteze se skidaju za vreme obroka, i tokom pranja zuba, kada možete lako da ih očistite i vratite.

Kako se održavaju silikonske proteze?

Briga o silikonskim protezama je veoma važna, i zahteva svakodnevno pravilno održavanje, nežne tehnike čišćenja, kao i vođenje računa o dobroj oralnoj higijeni.

Proteze se skidaju za vreme obroka, i tokom pranja zuba, kada možete da ih očistite i vratite. Perite ih dva puta dnevno, ujutru i uveče, ali možete i nakon svakog obroka. Koristite pastu i četkicu za zube, prilikom čega birajte četkicu sa mekim vlaknima, a izbegavajte abrazivne paste za zube. Vašu protezu isperite mlazom tople, ili mlake vode. Nemojte koristiti vruću vodu, jer može da izazove plastičnu deformaciju proteze. Na hladnoj vodi, proteza može da se skupi, što će izazvati problem kod ponovnog stavljanja.

Koristite i specijalizovana sredstva za čišćenje proteza, koja su bezbedna za silikonske materijale, a to su uglavnom tablete za čišćenje zubne proteze. Koriste se tako što se rastvore u čaši vode, u kojoj ćete potom potopiti protezu. Ovo možete da obavite tako što ćete rastvoriti sodu bikarbonu u vodi. Preporučujemo i da na svaka dva do tri meseca profesionalno čistite proteze kod vašeg stomatologa.

Ono što je takođe bitno, jeste da svakodnevno održavate usta čistim ispiranjem antiseptičkom vodom, jer ćete na taj način eliminisati sve nakupljene bakterije. Ukoliko proteze ne koristite tokom noći, pravilno ih održavajte, tako što ćete ih držati potopljenim u rastvoru.

Pravlino podržavanje silikonske proteze.

Koliko silikonskih proteza treba zameniti tokom ispravljanja zuba?

Broj silikonskih proteza koje će biti potrebne tokom celog perioda ispravljanja zuba, zavisi od složenosti ortodontskog problema, ali i od individualnih karakteristika samog pacijenta.

Uglavnom se izrađuje više proteza, a sve zavisi od napretka u lečenju i potreba pacijenta.

Prva silikonska proteza se nosi 4 nedelje, a nakon nje, ispravljanje zuba se nastavlja, ali sa novom protezom, koju pacijent uglavnom nosi naredne 4 nedelje.

Kako se zubi pomeraju, i postepeno dolaze do željene pozicije, tako se stavljaju i prilagođavaju nove proteze. Najčešće se menja između 4 do 6 proteza, dok se zubi ne isprave, a u nekim slučajevima i do 10. Ipak, ukupan broj proteza koje se menjaju, zavisi od individualnih karakteristika, složenosti problema, ali i od saradljivosti pacijenta. Neophodno je da pacijent prati uputstva stomatologa, i da nosi protezu onoliko dugo u toku dana koliko ga je posavetovao, kako bi došli do brzih i optimalnih rešenja.

Silikonska proteza za zube iskustva ljudi

Pacijenti koji su koristili silikonsku protezu uglavnom imaju pozitivna iskustva, i mnogi ističu da je udobna i prijatna za nošenje, te da nisu imali nikakve veće neprijatnosti tokom perioda lečenja.

Periodi navikavanja traju uglavnom, dve do tri nedelje, i u tom periodu je neobičan osećaj u ustima. Tokom prvih nekoliko dana, mogu da se pojave ranice u ustima, što je normalno, jer se desni i zubi još uvek prilagođavaju. Međutim, one se povlače brzo.

Jedna od najvećih briga svih pacijenata, jeste da li će moći da jedu i govore normalno sa novim protezama. Većini pacijenata se preporučuje mekša i nelepljiva hrana u prvih nekoliko dana, a neophodno je da se žvaće sa obe strane vilice, zbog održavanja stabilnosti proteze.

Što se govora tiče, većina pacijenata prijavljuje blago šuškanje u početku, koje se vremenom ispravlja. Možda u početku budete imali problem sa izgovorom pojedinih reči, koje zahtevaju brze pokrete jezika, ali uz ponavljanje i vežbanje, ovaj problem ubrzo nestaje.

U početku, pacijenti imaju osećaj da su im mišići na licu ukočeni, ali je to samo privremeno, dok se ne opuste i ne prilagode, a tada lice konačno dobija prirodan izgled.

Većina ljudi oseća da ima više samopouzdanja dok nosi silikonske proteze, jer su neprimetne, ili manje uočljive. Ovo je veliki plus, s obzirom na to možete da se opustite u različitim društvenim situacijama, bez sramežljivosti, ili drugih nelagodnih emocija. Takođe, pacijenti su vrlo često izražavali zahvalnost na brzo postignutim rezultatima, kojima su bili i više nego zadovoljni!

Cena silikonske proteze i njene alternativne opcije

Mnogi pacijenti se opredeljuju za silikonsku protezu, zbog puno benefita koje nudi, uključujući potpuno prirodni izgled i jednostavnost korišćenja. Cene ovih proteza su najčešće skuplje u odnosu na cene ostalih tradicionalnih proteza, a razlog je što su izrađene od kvalitetnijih materijala, i sam proces izrade zahteva više vremena i savremenu tehnologiju, što povećava ukupne troškove.

Alternativa silikonskoj protezi je fiksna proteza, poznatija i kao bravica. Veoma je efikasna u ispravljanju nepravilnosti zuba i vilice. Bravice se pričvršćuju za zube i spajaju metalnim lukom ili šinom. Jedina mana je što se pojedinim pacijentima ne dopada što je uočljiva na zubima. Cene fiksnih proteza su niže, a one su, iako manje estetski privlačne na zubima, izuzetno čvrste i prilagodljive. Kao krajnji rezultat daju savršeno usklađen osmeh.

I folije za ispravljanje zuba postaju veoma popularan izbor, zbog toga što su gotovo neprimetne i praktične za korišćenje. Poznate su i kao aligneri za zube, i izrađuju se individualno za svakog pacijenta, na osnovu preciznog 3D modela vaših zuba. Lako se skidaju, udobne su i jednostavne za održavanje. Idealno su rešenje za svakog ko želi da ispravlja zube bez vidljivih bravica i žica, koje imaju fiksne proteze.

Silikonske proteze za svakodnevnu udobnost i lep osmeh

Silikonska proteza može biti rešenje za vas ukoliko vam nedostaje jedan ili više zuba, ukoliko imate slabe zube, osetljive desni, ili prosto ne želite da koristite tradicionalne fiksne proteze! Ove proteze ne samo da će poboljšati izgled vaših zuba i vaš osmeh, već će omogućiti i bolji govor i bolju sposobnost žvakanja hrane, što je ključno za svakodnevni život. Svi kvaliteti silikonskih proteza, kao i njihova dugotrajnost ih čini isplativom investicijom na duže staze.

Često postavljena pitanja:

Da li je silikon bezbedan za korišćenje?

Da, silikon je bezbedan za korišćenje u stomatologiji, zato što je biokompatibilan, što znači da je dobro prihvaćen od strane ljudskog tela, i ne izaziva iritacije desni.

Koliko dugo traju silikonske proteze?

Ove proteze najčešće mogu da traju između 5 do 8 godina, ali to, pre svega zavisi od načina održavanja.

Da li se proteze od silikona lako lome?

Manja je verovatnoća da će se polomiti, u odnosu na tradicionalne, odnosno fiksne proteze. Tradicionalne proteze su napravljene od čvrstog i krutog materijala, koji može da se slomi ako se njime pogrešno rukuje. Proteze od silikona, sa druge strane, su napravljene od elastičnog materijala, te je manja mogućnost da će se polomiti tokom korišćenja.

Da li postoji starosna granica za nošenje silikonske proteze?

Ne postoji starosna granica za nošenje silikonskih proteza, i ljudi svih uzrasta mogu da ih koriste. Ipak, postoji preporuka kada je idealno vreme da se nosi proteza, a to je tokom adolescencije.

Da li sa silikonskom protezom mogu normalno da jedem?

Da, sa silikonskom protezom možete normalno da jedete. U početku ćete verovatno imati neobičan osećaj prilikom žvakanja hrane, te vam stomatolog može preporučiti da jedno vreme jedete mekšu i nelepljivu hranu.

Zašto se silikonska proteza kliza?

Ako proteza nije dobro prilagođena obliku usne šupljine i zubima, može doći do klizanja. Najčešće uzrok je neispravna tehnika umetanja, ili dugotrajno nošenje proteze bez adekvatnog održavanja.

Da li mogu da spavam sa silikonskom protezom?

Neki pacijenti lako i uspešno spavaju sa svojim protezama, ali pojedini se nikada ne naviknu. Veoma je važno da se konsultujete sa vašim stomatologom, kako biste dobili sve savete kako možete da se izborite sa određenim poteškoćama.

Podelite vaše mišljenje!

Šta mislite o ovoj temi?


Komentari (0)
whatsapp icon
Osmeh kakav ste oduvek želeli za samo 7 dana.

Zakažite pregled, i Marco će vam se javiti u najkraćem roku!

whatsapp iconBesplatan hotel
whatsapp iconBesplatan prevoz sa i do aerodroma