Upala Desni: Zašto Nastaje i Kako se Leči?

Da li su Vam desni iznenada postale crvene, natečene i osetljive na dodir? Ako je odgovor pozitivan, možda imate ranu fazu vrlo uobičajenog problema sa zubima- gingivitisa. Ali šta je tačno gingivitis i kako nastaje? U ovom blogu istražujemo sve o gingivitisu, od njegovih uzroka i simptoma do načina lečenja i najbolje prevencije nastanka. Takođe, otkrivamo na koji način su povezani stres i zubi, kao i kako održati zdrave zube i desni smanjenjem količine stresa.
Gingivitis je vrsta bolesti desni koja uzrokuje upalu i krvarenje desni. Obično nastaje neredovnom oralnom higijenom, što dovodi do nakupljanja plaka i bakterija na zubima i desnima. Drugi faktori koji mogu doprineti gingivitisu uključuju hormonalne promene, određene lekove i pušenje.
Simptomi bolesti desni najčešće su crvene, otečene i krvareće desni. Takođe, bolesti desni mogu se prepoznati po lošem zadahu, labavim zubima, povlačenju desni i promenama u zagrizu. Upala desni dijagnostifikuje se pri redovnim stomatološkim pregledima nakon čega se određuje detaljni plan lečenja.
Zapaljenje desni može dovesti do krvarenja i povlačenja desni, kao i do lošeg zadaha. Ukoliko se ne leči, upala desni može napredovati do parodontitisa uzrokujući gubitak zuba i druge zdravstvene probleme. Održavanje dobre oralne higijene i redovni pregled mogu sprečiti i izlečiti gingivitis.
Dobra oralna higijena, zdrava ishrana i redovni stomatološki pregledi ključni su faktori za sprečavanje upale desni. Za najefikasniju prevenciju, ispirajte usta rastvorom sode bikarbone i vode, koristite interdentalnu četkicu kao i fluoridnu pastu za zube.
Upala desni može se sprečiti pranjem zuba dva puta dnevno, korišćenjem konca za nepristupačne delove usta i zuba, kao i upotrebom paste za zube protiv kamenca. Redovni stomatološki pregledi takođe mogu otkriti i lečiti rane znake upale pre nego što pređu u ozbiljnije oblike poput parodontitisa.
Pasta za zube protiv kamenca sa fluorom najbolji je izbor protiv kamenca. Za ljude sa osetljivim zubima, preporučuje se zubna pasta pasta posebno formulisana za osetljive zube i desni koja ne izaziva nelagodnost i iritaciju. Konsultujte se sa stomatologom oko izbora paste za svoje potrebe.
Poseta stomatologu preporučuje se minimum dva puta godišnje. Redovno čišćenje i pregledi kod zubara mogu otkriti i lečiti upalu desni pre nego što preraste u teže oboljenje desni. Održavanje oralne higijene kod kuće takođe je od suštinskog je značaja za zdrave zube i desni.
Upala desni dijagnostikuje se redovnim pregledom tokom kojeg će stomatolog tražiti znakove crvenih, otečenih i krvarećih desni. Tretman uključuje profesionalno čišćenje radi uklanjanja plaka i kamenca nakon čega se preporučuje svakodnevno održavanje oralne higijene kod kuće.
Metode lečenja gingivitisa uključuju profesionalno čišćenje zuba, poboljšanu oralnu higijenu i antibiotike za smanjenje upale. U teškim slučajevima može biti neophodna operacija za popravku oštećenog tkiva desni. Posvećena oralna nega kod kuće može sprečiti ponovnu pojavu gingivitisa.
Da bi se sprečila ponovna upala desni, važno je održavanje dobre oralne higijene. Perite zube minimum dva puta dnevno, čistite ih koncem i isperite vodom nakon obroka. Izbegavajte upotrebu duvana i konzumirajte uravnoteženu ishranu. Idite na redovne preglede kako biste pratili svoje oralno zdravlje.
Jedan od najboljih prirodnih lekova za upalu desni je ispiranje usta rastvorom slane vode. Pomešajte 1/2 kašičice soli u šolju tople vode i mućkajte oko usta 30 sekundi, a zatim ispljunite. Ovo može pomoći u smanjenju otoka i ubijanju štetnih bakterija.
Predlažemo još nekoliko potpuno prirodnih sastojaka za smanjenje upale desni:
Stres može izazvati škrgutanje i stiskanje zuba što dovodi do oštećenja zuba i bolova u vilici. Takođe, stres oslabljuje imuni sistem, čineći desni podložnijim infekcijama i bolestima. Upravljanje stresom i tehnike opuštanja mogu pomoći u sprečavanju ovih stomatoloških problema.
Stres indirektno izaziva razvoj gingivitisa slabljenjem imunog sistema čime otežava telu da se bori protiv infekcije. Pored toga, stalna izloženost stresu može dovesti do toga da ljudi zanemare svoje navike oralne higijene, što može doprineti povećanom riziku od nastanka mnogih dentalnih oboljenja.
Da, smanjenje stresa pomaže u sprečavanju upale desni. Hronični stres slabi imuni sistem čime otežava telu da se bori protiv infekcija kao što je gingivitis. Praktikovanje aktivnosti za smanjenje stresa poput hodanja ili vežbanja može poboljšati imunitet i opšte oralno zdravlje.
Da zaključimo, gingivitis je uobičajen stomatološki problem koji se može sprečiti i lečiti dobrim oralnim higijenskim navikama i redovnim stomatološkim pregledima. Od suštinske je važnosti da se odmah pozabavite upalom desni kako biste sprečili njeno napredovanje u teže oboljenje desni ili gubitak zuba.
Kontaktirajte nas i Marko će Vam se javiti u najkraćem roku!
Kontaktirajte nas
Podelite vaše mišljenje!
Šta mislite o ovoj temi?
Komentari (0)