Da li već izvesno vreme osećate oštru pulsirajuću zubobolju kojoj ne znate uzrok, ali se javlja svaki put pri jedenju tople ili jako hladne hrane? Možda se radi o gangreni zuba, stanju koje nikako ne treba ignorisati, o čemu ćemo detaljno pisati u nastavku teksta. Otkrivamo uzroke i načine lečenja gangrene zuba, kao i korake koje možete sami da preduzmete kako do nje ne bi došlo.

Gangrena zuba

Šta je gangrena zuba?

Gangrena zuba, ili nekroza pulpe, je stanje u kojem meko tkivo unutar zuba, odnosno pulpa, odumire usled jake infekcije, povrede ili traume zuba. Mrtvo tkivo može dovesti do zubobolje, otoka i formiranja apscesa. S obzirom na to da zahvata i vitalne delove zuba, neophodna je pravovremena poseta zubaru.

Nekroza pulpe

Kako nastaje zubna gangrena?

Gangrena zuba nastaje kada bakterije dopru u pulpu zuba, što dovodi do propadanja i odumiranja tkiva zuba. Ovo se može desiti kao rezultat karijesa, traume, napuklog ili slomljenog zuba. Loša oralna higijena i oslabljen imuni sistem takođe mogu povećati rizik od razvoja zubne gangrene. 

Gangrena na zubu najčešće je uzrokovana bakterijskom infekcijom koja napada desni i okolna zubna tkiva. Loša oralna higijena, pušenje, stres i oslabljen imunitet mogu takođe doprineti razvoju bolesti. 

U nastavku teksta izdvajamo pet najčešćih uzroka nastanka zubne gangrene:

  1. Loša oralna higijena: zanemarivanje pravilne oralne higijene može dovesti do nakupljanja plaka i bakterija u ustima izazivajući karijes i propadanje zubne pulpe.
  2. Nelečeni karijes: kada se karijes na zubu ne leči, on može prodreti duboko u zub i prouzrokovati ozbiljna oboljenja zuba kao što je zubna gangrena čije lečenje je veoma hitno.
  3. Pušenje: pušenje je značajan faktor rizika nastanka zubne gangrene jer smanjuje dotok krvi u desni, ugrožavajući sposobnost tela da se bori protiv infekcije.
  4. Trauma ili povreda zuba: fizička trauma zuba ili desni može oštetiti krvne sudove i nerve zuba, što dovodi do bakterijskih infekcija koje mogu izazvati gangrenu.
  5. Uznapredovalo oboljenje desni: hronični parodontitis, teški oblik bolesti desni, može dovesti do povlačenja desni i otkrivanja korena zuba, čineći ih podložnijim infekcijama i gangreni.

Karijes na zubu

Gangrena zuba - simptomi

Gangrenu zuba najčešće karakterišu bol, krvarenje desni, neprijatan zadah iz usta, kao i labavljenje zuba. Ostali simptomi uključuju otečene limfne čvorove, groznicu i otežano otvaranje usta. Često se javljaju i crvenilo i osetljivost na toplo i hladno.

Kako bi se sprečilo dalje oštećenje ili gubitak zuba, neophodan je hitan tretman od strane stomatologa.

Zubobolja

Kako se dijagnostifikuje gangrena zuba?

Zubna gangrena se dijagnostikuje temeljnim pregledom, kao i rendgenskim snimkom zahvaćenog zuba. Stomatolog će tražiti znakove propadanja, promene boje, otoka i neprijatnog mirisa zuba. Pravovremeno lečenje ključno je za sprečavanje širenja infekcije i spašavanje oštećenog zuba.

Rendgen zuba

Gangrena zuba - bolovi i potencijalne opasnosti

Gangrena zuba može biti izuzetno bolna i ozbiljna infekcija koja utiče na koren zuba. 

Usled širenja infekcije, bolest se može proširiti i na okolna tkiva, odnosno desni, pa čak i kosti i sinusne šupljine. Ovo širenje infekcije je veoma ozbiljno stanje, jer utiče na formiranje apscesa (gnojnih džepova).

Dalja nelečena infekcija, može da uđe u krvotok (bakterijemija) i izazove sepsu. Gangrena na zubu neretko dovodi i do gubitka zuba i okolnog tkiva, a ukoliko se proširi i na sinusne šupljine, može da izazove sinusitis.

Stopa smrtnosti od zubne gangrene je danas izuzetno retka, zahvaljujući savremenoj tehnologiji i naprednim tretmanima i lekovima. Ipak, pravovremeno lečenje je najvažnije za sprečavanje svih opasnih posledica ovog oboljenja!

Gangrena zuba i lečenje - kako se leči gangrena zuba i koje su najefikasnije metode?

Metode lečenja zubne gangrene zavise od težine i progresije bolesti. Lečenje može uključivati terapiju korenskih kanala, antibiotike ili vađenje zuba. U teškim slučajevima može biti neophodna operacija.

Lečenje gangrene zuba može izazvati nelagodnost, ali nije bolna, jer se radi pod lokalnom anestezijom. Tokom zahvata, stomatolog će utrnuti to područje lokalnim anestetikom, napraviti rez u tkivu desni i ukloniti inficirano nervno tkivo. Blagi bol i otok nakon zahvata ubrzo će proći.

Šta je terapija korenskog kanala zuba?

Terapija kanala korena podrazumeva uklanjanje inficiranog ili oštećenog tkiva iz kanala korena zuba. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji, a zubar pomoću specijalnih instrumenata čisti i oblikuje kanale pre nego što ih popuni biokompatibilnim materijalom, i na kraju zaštiti uz pomoć plombe ili krunice.

Ovaj proces može pomoći u sprečavanju potrebe za vađenjem zuba i održavanju prirodnog zuba.

Lecnje kanala korena zuba

Kako izgleda oporavak nakon vađenja živca iz zuba?

Oporavak nakon vađenja zubnog nerva obično uključuje otok i nelagodnost nekoliko dana. Mogu se preporučiti lekovi za ublažavanje bolova, hladne obloge i ispiranje toplom i slanom vodom, kako bi se smanjila nelagodnost. Veoma je važno ispratiti uputstva stomatologa i pridržavati se propisane terapije.

Hladna obloga za zub

Kako sprečiti nastanak gangrene zuba?

Evo nekoliko saveta za sprečavanje gangrene zuba: 

  • Održavanje higijene zuba i usta: neophodno je da održavate redovno higijenu zuba. Zubi treba da se preu dva puta dnevno pastom za zube sa fluorom, kako bi se zaštitili od nastanka karijesa i gangrene zuba.
  • Svakodnevno čišćenje koncem: čišćenje koncem je važno i trebalo bi ga sprovesti najmanje jednom dnevno kako biste uklonili plak i čestice hrane između zuba.
  • Zdrava ishrana: zrava ishrana sa puno voća i povrća čini zube jačim i otpornijim na karijes i druga oboljenja.
  • Izbegavanje slatkih grickalica i pića: smanjenje unosa slatkih grickalica i pića može pomoći u sprečavanju nastanka karijesa kao osnovnog uzročnika zubne gangrene.
  • Redovne posete stomatologu: redovne posete stomatologu mogu pomoći da se identifikuju potencijalni problemi i da se osigura da su svi zubi zdravi.

Gangrena zuba kod dece - da li je učestala i kako je tretirati?

Gangrena zuba kod dece nije česta, ali ako se zubi zanemaruju i ako se ne vodi dovoljno računa o njihovoj higijeni, infekcije mogu da se pojave. 

Da bi se sprečila gangrena zuba kod dece, neophodno je svakodnevno pranje zuba zubnom pastom sa fluorom. Pored toga, važne su redovne posete dečijem stomatologu kako bi se osiguralo da se svi potencijalni problemi i infekcije rano identifikuju i izleče.

Često postavljena pitanja:

1. Estetska stomatologija: kako sprečiti potrebu za vađenjem zuba?

Estetska stomatologija može biti ključna u sprečavanju potrebe za vađenjem zuba. Redovne posete stomatologu, pravilna higijena zuba i zdrava ishrana mogu pomoći u održavanju zdravlja zuba i sprečavanju infekcija poput gangrene.

2. Vađenje zuba: šta očekivati i kako se pripremiti?

Vađenje zuba može biti neophodno u slučajevima kada se infekcija proširi na okolno tkivo ili kada je zub prekomerno oštećen. Pre zahvata, stomatolog će detaljno objasniti postupak i pružiti uputstva za pripremu, kao što su ograničenje jela i pića pre zahvata.

3. Gde zakazati termin za vađenje zuba: saveti za pronalaženje odgovarajuće ordinacije?

Kada je potrebno vađenje zuba, važno je pronaci pouzdanu stomatološku ordinaciju koja može pružiti kvalitetnu i bezbolnu uslugu. Saveti za pronalaženje odgovarajuće stomatološke ordinacije u Beogradu uključuju čitanje recenzija pacijenata, pretragu interneta, kao i razgovor sa prijateljima i porodicom koji su imali iskustva sa vađenjem zuba.

Podelite vaše mišljenje!

Šta mislite o ovoj temi?


Komentari (0)
whatsapp icon
Osmeh kakav ste oduvek želeli za samo 7 dana.

Zakažite pregled, i Marco će vam se javiti u najkraćem roku!

whatsapp iconBesplatan hotel
whatsapp iconBesplatan prevoz sa i do aerodroma